| ettc a întrebat:

Aseară am băut cca. 6 pahare de vin roșu iar astăzi de dimineața când m-am trezit inima îmi bătea foarte repede(nu simțeam bătăile in piept puternice doar rapide) și am simțit un val de caldura. Toată treaba a durat 1 minut maxim 2 și după am fost ok, ritmul inimii a fost ok(ca după o seara de băut).Nu este prima oară când mi se întâmpla. După fiecare băută, cel puțin ultimele am avut aceleași simptome. Precizez ca beau cam o data pe luna și am 22 de ani.Care ar putea fi cauza? Dau funda, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bravo, un viitor stralucit te asteapta, cu o ciroza la ficat!
Cum dumnezue sa bei 6 pahare de vin la 22 de ani? Vrei sa faci coma alcoolica sau atac de cord?
Nu vezi ca inima se revolta. Curand o va face si ficatul... daca ii dai atata alcool.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că bei.

| Demidol a răspuns:

Vinul in general (si se spune ca cel rosu in special) ridica tensiunea. Iar tu, il bei seara si bei mult pentru acea ora. Un pahar este suficient. Chiar daca esti cu prietenii, poti sa bei incet un singur pahar. Caldura este semnul circulatiei rapide a sangelui. Ritmul batailor inimii si toate celelalte simptome sunt din cauza vinului. A cantitatii de vin. Asta este cauza. Cu sau fara cafeaua de care se pomeneste mai sus. Limiteaza cantitatea de vin (mai ales seara) si totul va fi bine. Nu, trecerea pe bere NU este o solutie.

| cal3star a răspuns:

Salut. Daca bei doar o data pe luna nu e grav deloc, doar sa bei mai limitat. Probabil ai baut si o cafea doua in aceeasi zi si ai devenit mai agitat. Primul lucru pe care trebuie sa il faci si cel mai important e sa nu te agiti, sa nu te sperii, treptat vei deveni anexios din cauza asta. Poti sa duci in restul timpului o viata mai sanatoasa (hidrateaza-te bine, fructe si legume, sport) si niste analize nu iti strica, de sange si urina.