| IonutPetre12 a întrebat:

In martie mi-am pus ochelari. Aveam -2.00 dreptul -2. 75stangu. Pana atunci nu am mai purtat ochelari si la scoala am pierdut multe fiindcă nu vedeam la tabla. Eu citesc pe zi cam 1 2h, stau pe telefon vreo 4 5.Cand ar trebui să port ochelarii? Am înțeles ceva ca as putea avea un ochi leneș.Ce ar trebui să fac sa se remedieze problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot timpul trebuie sa porti ochelarii

| IonutPetre12 explică (pentru suntserios):

Eu i port doar cand citesc si cand eram la școală. In 6 luni nu cred ca am nici 80 de ore cu ei.

| suntserios a răspuns (pentru IonutPetre12):

Nasol, eu ca si purator de ochelari nici nu stiu cum te descurci cu -2.75. Eu la -3.25 nici nu indraznesc sa ies din casa fara ei

| IonutPetre12 explică (pentru suntserios):

Mi a fost greu..am luat note de 4 fiindcă profesorii ma certau ca nu scriu de pe tabla. Nu vedeam cerințele la exerciții la teste. Doctorii aia mi au spus că am început de miopie. Nu stiu exact cat de rau e.

| suntserios a răspuns (pentru IonutPetre12):

Si totusi daca ti a fost greu tot nu ii porti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

4-5 ore pe telefon? PATRU-CINCI? Da-l naibii de telefon, stai la calculator/tableta cu display cit mai mare. Pentru strabism daca e inca la inceput poti sa mergi sa faci sedinte de "gimnastica oculara" ca sa isi mai revina ala lenes. In cel mai rau caz, operatie, dar nu ajuta in mod deosebit daca nu schimbi cauzele. Ochelarii in principiu ar trebui sa ii porti tot timpul, din pacate. Mai putin cand dormi, desigur.

| IonutPetre12 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cititul afectează? Tin cartea în poala si citesc doar cu ochelarii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IonutPetre12):

Cititul din o carte pe hirtie/e-Ink nu se compara cu benoclatul la o gramada de pixeli ingramaditi in 5-6 inch pe telefon. La fel, e mult mai ok sa citesti/vezi clipuri/te joci/whatever pe monitor decat pe telefon.

| Zaygon a răspuns:

Tu ai miopie. Ochelarii se poarta tot timpul cu mici exceptii si poti intreba oftalmologul care sunt acestea(eu nu trebuie sa ii port daca stau si citesc carti pe hartie).
Chiar nu va inteleg de ce nu vreti sa purtati ochelarii.

| Daniel323 a răspuns:

Ochelarii sunt permanenti.