| MarinV1234 a întrebat:

Salut TPU! In ultima saptamana am fost intr-o usoara depresie din cauza unei probleme, iar acum am inceput sa simt probleme in corp, nu am mai mancat normal, luam doar o masa pe zi si noaptea ma culcam tarziu. Simt un fel de gol in stomac si o mica ameteala. Cum pot indrepta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, dar trebuei sa acorzi seriozitate si sa faci aceste lucruri cu sfinetnie:
- te culci foarte devreme ca sa recuperezi noptile pierdute
- mananci 3 mese sanatoase pe zi
- te hidratezi cu 2-3 litri de apa pe zi
- vizionezi numai comedii si asculti numai muzica vesela, ca sa iesi din starea de depresie.
-iesi afara si-ti intalnesti prietenii

Sanatate multa!

| seth2016 a răspuns:

Ce enumeri aici pot fi simptome fizice ale depresiei.

Depresia se poate remite si spontan, in cateva luni pana la un an, in functie de severitate. Altfel se poate solicita ajutorul unui psiholog, dar e buna si acupunctura. Nu e exclus ca medicul acupuncturist sa foloseasca si tehnici psihologice sau gimnastica speciala sau sa recomande si interventia unui psihoterapeut.

| danuker a răspuns:

Poate depresia îți afectează sănătatea fizică, poate problemele fizice îți provoacă depresia.

Vezi ce zice medicul de familie sau un psiholog. Dacă nu ți-e clar, dă cu banul, și mergi la unul din ei. Dacă nu obții soluții, încearcă la celălalt.

| AlexIonescu39 a răspuns:

Cu o vizita la medicul de familie, pentru o examinare și prescrierea unor vitamine.

| 12Diana12 a răspuns:

Buna! Incearca sa te odihnesti mai mult, sa te culci mai devreme. Sa mananci regulat, chiar daca nu simti nevoia, mananca macar putin, organismul are nevoie de vitamine ca sa functioneze. Si nu in ultimul rand, ramai tare psihic. Nu renunta. Nu lasa starile sa ti ghideze viata. Sunt doar stari. Daca nu le bagi in seama, trec intre timp.