| Tzache99 a întrebat:

Intr-o saptamana merg la analize, nu stiu sigur ce fel de analize dar de urina si sange si ceva din gat stiu sigur.
Faza e ca sunt fumator de vreo jumatate de an si parintii nu stiu.
As vrea sa stiu daca prin aceste analize se poate vedea ca sunt fumator. Fumez vreo 4-5 tigari pe zi.
A-r trebui sa incerc sa nu mai fumez pana la analize sau ce pot face pana atunci? Sau ce as putea manca sau bea sa iasa din corp acea substanata? S-au puteti va rog sa imi spune-ti in cate zile iese acea substanata din corp?
Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu iti faci raze la plamani ai sanse sa scapi.

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Nu ai cum sa scapi! Este necesar sa-ti faci o radigrafie la plamani ca sa vada daca nu cumva ai gauri sau urme de fum in plamani!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Lasa raza la plamani, tu ai zis ca detecteaza nu stiu ce substante cancerigere. Care?

| untu a răspuns (pentru suntserios):

Monoxidul de carbon,benzen,gudron,nicotina,cianuri,amoniac,oxizi de azot,benzopirenul( cel mnai de temut,foarte periculos),N-nitrosaminele,aldehidele,clorura de vinil,fenolii,etilen-oxidul, arseniu, poloniu, cadmiu, urme de crom....alte 400 de substante chimice daunatoare!

| untu a răspuns:

Cred ca se poate vedea cand se detecteaza niste subtante cancerigene din fumul de tigara tras! Bineinteles ca se observa si ii va spune adevarul, sa fii pregatit pentru confruntarea cu parintii tai si vei iesi cu bine!

| suntserios a răspuns (pentru untu):

Detaliaza, ce substante, cum se numesc si cum se detecteaza

| Moonset a răspuns:

Din cate stiu nu are ce sa vada, poate doar daca fumezi de fooooarte mult timp. Stai calm, dar totusi incearca sa te lasi de fumat! (sfat prietenesc)