| LaMLaMlaMa a întrebat:

Hey... Mie jena sa pun intrebarea asta, dar asta e. E posibil sa imi vina menstruatia in curand? Caci am avut o secretie vaginala timp de cateva luni, de culoare alba-galbuie, fara miros neplacut. Apropo, am 11 ani impliniti acum 2 zile.Help...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Da este posibil. Trebuie sa stii ca sunt situatii in care ciclul menstrual apare si la varsta de 9 ani, daca organismul este mai dezvoltat.
Nu la toate fetitele apare si aceea scurgere numita si "poala alba", dar este posibil sa fi racit cumva la ovare si sa apara si o astfel de scurgere.
Nu trebuie sa te ingrijorezi, insa este necesar sa vorbesti cu mama ta, sa-i spui ce se intampla cu tine si chiar sa-i arati cum este aceasta scurgere. Nu este rusinos sa faci acest lucru, este bine ca mama sa stie si sa-ti poata acorda sfatul nenesar, iar daca este cumva o raceala ori altceva de natura intima, sa te poata duce la medic, pentru a te ajuta.
Eu iti doresc sa fii sanatoasa, sa ai grija si sa fii pregatita daca intr-adevar iti va veni menstruatia, insa sigur ca vei simti si o usoara durere de burta, in partea de jos a bazinului si la unele fete chiar si o durere de mijloc, poate sa apara.
Oricum nu trebuie sa te ingrijorezi, inseamna ca ai crescut si de acum incolo trebuie sa fii mai atenta ce faci, pentru ca vei deveni o "adevarata domnisoara" dupa ce vei avea si tu menstruatie.

| Crisu a răspuns:

Este posibil. Insa acele secretii, sunt normale de la o anumita varsta.

| betti a răspuns:

Nu mai tin minte cum a fost la mine, tin minte ca eram intr-o gara cind mi-a venit prima data de nu stiam nimic despre asta.

| rousz a răspuns:

Nu s-a confirmat inca o varsta sigura pentru asa ceva! Da e probabil sa-ti vina dar nu te speria e ceva normal! Te vei obisnui!

| simona223 a răspuns:

Secretia vine cu un an inainte ..deci mai ai de asteptat. sper ca te-am ajutat

| NyanCat a răspuns (pentru simona223):

Nu e adevarat, mie mi-a venit ciclu dupa 3-4 luni dupa secretie happy

| simona223 a răspuns (pentru NyanCat):

De fapt asa vine in general....mai sunt si exceptii

| NyanCat a răspuns (pentru simona223):

Da, aici ai dreptate

| AsianGirl a răspuns:

Da, se pare ca ai un corp dezvoltat, posibil sa îți vina in curând. Si mie mi. a venit tot la 11 ani.