| DJSpook1 a întrebat:

m-ai taiat cu secera la degetul aratator fin la inchietura, cand m-am taiat nici nu am simtit, a doua zi mi s-a umflat degetul si nu il pot indoi, secera era putin ruginita dar daca ar fi ramas niste rugina acolo nu ar fi trebuit sa ma doara foarte tare? oare trebuie sa fac antetetanus din ala? Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

De indata ce ai taiat cu secera ruginita,trebuie sa te duci imediat sa speli cu apa si sapun mult si sa le freci bine rana si apoi sa dai cu spirt (alcool
) sau cu benzina! daca nu se umfla, totul este in regula, dar daca se umfla, este tarziu, mergi urgent la medic si sa-ti faci un vaccin antitetanos!

| iulian1302 a răspuns:

Buna! In cazurile in care oamenii intra in contact cu obiecte ruginite este OBLIGATORIU sa mearga de urgenta la cel mai apropiat centru medical pentru a-i fii administrat vaccinul antitetanos. Neadministrarea acestui vaccin poate avea urmari foarte grave care pot duce pana la septicemie( infectie foarte mare in sange). Acest vaccin este recomandat sa fie administrat in cel mult 24 de ore de la contactul cu obiectul ruginit dar nici mai tarziu nu este foarte tarziu. Asadar mergi cat mai repede cu putinta la un spital/unitate medicala pentru administrarea acestui vaccin!

| marmotavorbareatza a răspuns:

Da, indicat este sa faci acel vaccin pentru orice eventualitatee.