| FlaviuSh532 a întrebat:

Salut TPU!
Ma scuzati pentru ca nu voi explica foarte bine dar problema mea decurge astfel.
Sunt flavius din cluj, am 15 ani si sunt elev in clasa a 9 a.
De ceva vreme cam vrei 9 10 luni tot am niste stari ca niste atacuri de panica cand sunt la scoala sau e lume necunoscuta pe langa mine sau persoane care stiu ca nu prea ma sufera.
Asta apare foarte des la scoala, la Mall etc.
Starile sunt ca ale unui atac de panica adica frica, palme transpirate, ameteala, respiratie rapida, intima bate tare si toate gandurile asupra mea.
Cum as putea sa scap de aceste stari pentru ca ma incomodeaza si abia tin pasul cu scoala si lumea din jurul meu.
Nu pot merge la psiholog, m-am gandit si eu la aceasta varianta.
Astept raspunsuri utile chiar am nevoie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Flavius, fiecare liceu are alocat un psiholog la care te sfatuiesc sa apelezi, pentru a invata cum sa te poti stapanii in aceste momente si sa treci peste ele, fara sa ajungi sa te temi sau sa faci atacuri de panica.
Nu te speria de pisholog, ca are obligatia sa respecte confidentilitatea informatiei pacientului si sa te protejeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa am si eu. trebuie psihiatru nu psiholog. mie mi o dat sa iau Seroxat 1 pe zi. pentru atacuri de panica