| MLyon a întrebat:

Mi-a aparut o umflatura dupa urechea dreapta,am observat in seara aceasta,azi am fost la pescuit si a cam batut vantul,nu prea am fost protejat de caciula. Ma doare putin gatul,ca atunci cand sunt racit, febra nu am facut. Posibil sa fie un ganglion sau ce altceva?

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi cel puțin până la medicul de familie, O.R.L.
Sănătate!
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Du-te urgent la medic. Poate fi Oreion. Este o boala care, la barbati, ii poate lasa impotrenti. Pe timpul tratamentului sa nu te ridici din pat de cat daca este absolut nevoie!

| MLyon explică (pentru Salontanul):

Pai am mai avut asemenea umflatura, dar a trecut a doua zi..nu sunt sigur ca am Oreion, nu ma doare capul, nu vomit, nu ma doare zona respectiva, nu am stari de oboseala si nu am intrat nici in contact cu o persoana infectata...doar sora mea este racita.
Multumesc pentru raspuns...cred ca este ok sa merg luni la medicul de familie, deoarece duminica nu cred ca se lucreaza.

| Salontanul a răspuns (pentru MLyon):

Poti sa mergi si duminica la urgenta.

| MLyon explică (pentru Salontanul):

Ok,dar sunt curios, impotenta este permanenta in cazul bolnavilor care fac orhita sau este temporala?

| Salontanul a răspuns (pentru MLyon):

E permanenta. Nu " temporara" ( temporar este opusul lui permanent). Temporal este este ceva ce indica timpul nu durata.

| MLyon explică (pentru Salontanul):

Imi cer scuze pentru greseala, cand am citit ca pot sa am Oreion nici nu ma mai gandesc cum sa scriu, am citit pe internet ca trebuie sa stau la pat si daca ma doare capul sa iau brufen sau paracetamol, daca maine nu ma simt bine o sa merg la urgenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Megi urgent la medic, chiar si azi la urgente.De la un oreion poti ramane surd.

| MLyon explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca este oreion, pentru ca nu mi s-a umflat sub ureche, adica sub maxilar...ci in spatele urechii, pare a fi un ganglion pentru ca am si racit putin si posibil sa fie si de la asta

| Salontanul a răspuns (pentru MLyon):

Eu am avut umflatura exact in golul de sub ureche nu pe maxilar. Fa ce vrei. Eu ti-am dat un sfat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MLyon):

Atunci e un ganglion limfatic.Din cate am butonat pe aici, reiese ca acesti agngliono limfatici pot aparea si de la intepatura sau muscatura insectelor. Odata ce ai fost la pescuit, o groaza de insecte pe acolo.Acesti ganglioni se pot extrage chirurgical sau poti astepta sa se retraga singuri. Dar sunt si alte feluri de ganglioni care daca nu le extragi chirurgical, recidiveaza, adica iti apare dupa un timp iar.

| MLyon explică:

Va multumesc pentru sfaturi, maine o sa merg la medicul de familie
O seara buna!