| wwkong1 a întrebat:

Mi-a sărit o scanteie foarte mica de la o petarda in ochi, m-am spălat foarte bine la ochi, ma deranjează puțin de tot la ochi, trebuie neapărat control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la urgenta sa stabileasca ei daca e grav sau nu.

| JackR a răspuns:

Ai probabil o mica arsura pe cornee. Daca ochiul nu lacrimeaza abundent si nu ustura, nu este nevoie sa mergi la oftalmolog. Dar daca maine dimineata continua sa te deranjeze (chiar putin) nu strica sa treci pe la cabinet. O sa-ti prescrie, cel mai probabil, picaturi care vor ajuta vindecare rapida.

| wwkong1 explică (pentru JackR):

Acum nu mai ma deranjează, adică nici măcar nu lăcrimează, m-am chinuit sa lacrimez (știu că dacă lacrimez îmi curata ochiul), simt doar ca am ceva in ochi, cred ca este de la altcineva ( mi-a dat cineva din greșeală cu puțin praf de pușcă), si cred ca de asta.

| JackR a răspuns (pentru wwkong1):

Senzatia de "praf in ochi" este de la arsura. Cum spuneam, nu stresa ochiul mai mult decat trebuie. Mergi la medic daca senzatiile continua si maine dimineata.

| Nonameagain a răspuns:

Urgent la oftalmologie!
Poti ramane orb chiar de la o arsura mica.
Vezi acum de ce s-au interzis?

| Simonasimona1992 a răspuns:

Da! mergi la oftalmolog! Poti ramane cu sechele de vedere iremediabile de la o chestie asa minora.