| Maria1300 a întrebat:

Urmeaza ca la vara sa imi pun aparat dentar deoarece am o strungareata destul de evidenta. Inca nu am fost informata de dentist, dar din cate stiu de la altii este posibil sa trebuiasca sa imi scot maselele de minte. Tocmai acum imi ies toate 4, au iesit cam pe jumatate. Oare va fi neaparat nevoie sa le scoata? Sincer imi este destul de groaza pentru ca am o fobie destul de grava de dentisti..De asemenea,nu stiu din ce cauza,dar a inceput sa imi cresca un dinte pe arcada de sus, in spatele altuia, aproape lipit de el dar intr-o pozitie usor oblica. Aveti idee de ce? Un sfat sau o vorba buna m-ar ajuta. Daca imi puteti spune chiar din experienta ar fi mult mai bine. Mersi mult! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristianaMaria a răspuns:

Maselele de minte se scot inainte de a pune aparat ortodontic.Trebuie sa existe spatiu suficient pe arcada pentru a misca si indrepta dintii, spatiu facut prin extracia molarilor de minte.Totodata,molarii de minte imping restul dintilor pentru ca nu au suficient loc si ii stramba pe ceilalti.scoaterea lor nu are directa legatura cu strunga, ci cu faptul ca o data cu aparatul, se vor misca toti dintii si le trebuie loc.Eu am aparat de 2 ani si mi-am scos prin operatii toti molarii de minte pentru ca nu erau iesiti. vreau sa iti spun ca nu am simtit absolut nimic la nici unul.un chirurg bun=e rezultate bune.pentru molarii de minte te sfatuiesc sa mergi la un dentist chirurg pentru ca ei sunt mult mai bine pregatiti si stiu cum sa procedeze sa nu traumatizeze ceva pe acolo si o fac si mult mai rapid.in schimb, daca molarii sunt iesiti mai merge sa ti scoata si un dentist dar sincer eu tot la chirurg m-as duce.eu spun ca totul consta in alegerea medicului.medicii moderni si bine pregatiti fac orice manopera fara sa produca nici un fel de durere.eu una sunt in domeniu.la mine sau la colegii mei, nu exista manopera facuta vreunui pacient in cabinet fara sa ii facem anestezie si toti pleaca extrem de multumiti si relaxati

2 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Nimeni nu iti poate raspunde, decat dupa ce iti faci o radiografie panoramica.

| Sara1248 a răspuns:

Da, trebuie neaparat sa iti scoata maselele de minte pentru ca ele cand cresc, iti imping ceilalti dinti si o sa-i strambe. Pe langa asta, trebuie un spatiu in care sa se poata indrepta ceilalti dinti.