| Matyus_Cristian_2000 a întrebat:

Mie îmi este greu să adorm noaptea pentru că nu vreau să am dea-face cu paralizia în somn. Nu am avut această experiență niciodată dar am auzit de ea și nu vreau să mi se întâmple și mie. Acuma, eu știu că este ceva la care nu poți să te aștepți și că sunt o grămadă de teorii dar nu știe exact ce cauzează acest fenomen. Așa că în loc să adorm noaptea, eu, stau treaz și citesc sau mă uit la un film și dorm ziua vreo 5-6 ore când ajung acasă, dar știu că nu este la fel ca și atunci când dormi noaptea și mă simt obosit toată ziua. Uneori, beau o băutură energizantă înainte de culcare să fiu sigur că stau treaz pentru restul nopții. Cum am zis, știu că nu se întâmplă fără să te aștepți și că nu se știe de ce exact se întâmplă, dar aș vrea să știu ce să fac în această situație? Cum am spus, nu am avut până acum această experiență dar îmi este prea frică că o să poată să mi se întâmple. Vreau doar să dorm noaptea ca un om normal și nu mai fiu atâta de obosit în timpul zilei. Rog Seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, asta ti se poate intampla atat in timpul somnului de zi cat si in timpul somnului de noapte pentru ca creierul tau se trezeste mai repede decat corpul.
Si mie imi este teama de acest lucru, insa nu stau treaza de frica. Eu zic sa te calmezi si sa dormi noaptea fara sa te mai gandesti la astfel de lucruri care daca e sa se intample se vor intampla si daca dormi ziua.

| Matyus_Cristian_2000 explică (pentru anonim_4396):

Da, mulțumesc. La ce m-am referit când am spus că nu este la fel ziua a fost faptul că somnul de zi nu este la fel de eficient ca cel de noapte, știu că chestia asta se întâmplă oricând. Uneori fac oameni să înțeleagă altceva decât ce vreau eu să spun pentru că mă grăbesc. Mulțumesc frumos pentru sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plus ca atragi lucrurile la care te gandesti obsesiv.
Mai bine relaxeaza-te si odihneste-te corespunzator si iti garantez ca nu patesti nimiclaughing

| christall a răspuns:

Noaptea creierul se odihneste. Somnul nu se compara cu cel de zi. Trebuie sa ai 8-9 ore de somn. Cred ca exagerezi, asta cu paralizia se intampla la persoane care sufera de alte afectiuni. Esti tanar, traieste-ti viata si odihneste-te bine. Nu cred ca vrei sa te imbolnavesti.

| Legion7X a răspuns (pentru christall):

Se chiamă ipohondrie este un fel de afecțiune psihică în care băiatului îi este frică, teamă de o posibilă paralizie sau anumite probleme ale sănătăți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Legion7X):

Ipohiondrie : Stare psihică morbidă, caracterizată prin neliniște continuă, teamă și preocupare obsesivă de starea sănătății proprii; idee fixă a cuiva care crede că suferă de o boală pe care în realitate nu o are, sursa, dex onlinewinking

| KlArt a răspuns:

Stai liniștit. Pentru un somn adând și odihnitor, fă ceva exerciții fizice seara, apoi citește orice până simți că adormi. Practic, ai nevoie de epuizare fizică și psihică în același timp, pentru a evita paralizia în somn. Oricum, nu este ceva grav! Cel puțin o dată, ți se va întâmpla. 'Paralizie', este incorect definit. Este o stare în care conștiința nu e conectată 100% la corp. Sună a paranormal, dar așa este. Tot ce nu poate fi explicat științific, denumim 'paranormal'.