| Rusescualina1234 a întrebat:

nici nu stiu cum sa incep acum 2 luni ciclul mi-a venit pe 17 mentionez ca am 16 ani si menstruatia mi-a venit prin a 6 a daca nu ma insel in fine deci mi-a venit pe 17 apoi luna viitoare mi-a intarziat o zi adica mi-a venit pe 19 iar luna aceasta tot pe 19 si chestia este ca luna trecuta m-a tinut 4 zile iar luna asta doar 2 zile si a 3 a zi doar 2, 3 picaturi apoi mi-a curs vreo 2 zile sau 3 un lichid maroniu...acum nu mai am problema cu acel lichid maroniu dar mai imi curge un lichid alb gelatinos dar asta foarte des in schimb am ceva galben mai tot timpul pe chilot si nu stiu este ceva ciudat cu burta mea chiar daca nu am facut sex niciodata :O mi se pare ceva ciudat la burta cu toate ca atunci cand stau pe scaun grasimea o simt este ca un fel de plastelina si chiar si cand stau in picioare este la fel dar totusi este mereu umflata dar pot sa o strang chiar si cand fug sau merg vad cum imi face grasimea pe abdomen nu stiu ce sa zic ma cam ingrijorez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durata CM pare în regulă!
Sunt acceptabile întârzieri de maxim 7 zile.

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

La fel, şi secreţia maronie ( de care spui ) este normală : la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei.

"Scurgerea vaginală alb gălbuie" despre care spui ( "lichid alb gelatinos", care, prin uscare, devine "galben pe chilot" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Vezi alte detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Deci, NU cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Ciclul tau este ok. In general ciclul vine la o durata de 28 de zile, insa si daca vine intre 21 sau 35 de zile este perfect normal, cu o diferenta de o zi, doua intre luni. Deci ai un ciclu regulat. Lichidul maroniu inseamna ca menstruatia ta era mai veche si nu reprezinta nicio problema. La fel si lichidul alb care este secretia vaginala si care dupa menstruatie este mai vascoasa sau mai consistenta decat de obicei. Ce ai tu este perfect normal, probabil ciclul de tine undeva intre 3, 4 zile.
Cat despre burta ta, probabil esti putin plinuta si daca vrei sa scapi de ea, poti face niste sport. Insa nu are nicio legatura cu menstruatia.
Poti stai linistita pentru ca nu este nimic in neregula.