| DA1234 a întrebat:

Nu am avut niciodata rau de masina, doar atunci cand nu mancam. Acum o luna, am fost intr-o excursie si am vomitat in autobuz de 3 ori. Desi mancasem acasa, nu mult dar mancasem si am mancat si fortat dupa prima data cand am vomitat, tot mi.a fost rau. De atunci de fiecare data cand calatoresc cu masina imi vine o stare de greata. Pot trata intr.un fel asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Raul de mare sau raul de masina se face din cauza "valurilor" la care este expus stomacul.
Daca esti mai sensibil, respecta unele reguli:
- nu manca si NU BEA mult inainte si in timpul mersului
- nu sta pe scaunele care balanseaza mai puternic: cele din fata primului ax de roti sau cele din spatele axului din spate. Balansarea este minima in zona de mijloc dintre rotile din fata si de spate
- exista pastile calmante la farmacii impotriva raului de mare sau de masina. Sa ai la tine la nevoie!

| alex15ccc a răspuns (pentru Bula):

Raul de masina este produs de urechea interna, ea are rolul in echilibru si auz, deci nu stomacul este de vina...

| Bula a răspuns (pentru alex15ccc):

Daca ai stomacul plin, atunci senzatia de dezechilibru este mai puternic.

| sierra1 a răspuns:

Există medicamente eficiente dar mai bine incearcă asta:
https://www.csid.ro/......i-14464112

| WhiteLife a răspuns:

Nu exista un leac care sa trateze, dar exista medicamente care fac sa dispară simptomele: Emetix, Emetostop, Emetin etc. Poți întreba la o farmacie.

| alex15ccc a răspuns:

Ia de la farmacie metoclopramid, este destul de bun pentru varsaturi si greata.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Sunt medicamente care sa calmeze/anuleze simptomele acestea dar anumite persoane sunt mai sensibile la mersul cu mașina și au un dezechilibru.Și eu aveam rău de mașină dar am reușit sa-l controlez (după 8ani)dar acum e bine