| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU! O să încep prin a spune că sufăr de anxietate si atacuri de panică de câțiva ani (nu urmez niciun tratament, încerc să combat de unul singur). Anul trecut am trecut printr-un moment foarte greu al vieții mele, acela de a-mi pierde fratele. Într-o seara, întorcându-mă acasă, mi s-a făcut rău. Am sunat la salvare iar domnii de pe ambulanță mi-au făcut un EKG, mi-au măsurat tensiunea și pulsul. Rezultatele fiind nu prea bune. Tensiunea mare, pulsul la fel iar din EKG a reieșit (fibrilație arterială). Țin să menționez că se instalase și un uriaș arac de panică în timpul măsurătorilor. MI s-a recomandat un cardiolog, ulterior am fost. Mi s-au făcut niște analize de sânge și o rază (nu știu cum se numește) și mi s-a spus că sunt perfect sănătos. Am uitat sa menționez ca am 25 de ani. Dar din seara aia, pana în prezent, am o frică constantă că aș putea fi bolnav de inimă, că e posibil să fac infarct etc. Viata mea s-a schimbat drastic în rău. Simt că, calitatea vieții mele este oribilă. Am momente când mi-e frica și sa ma dau jos din pat. Masor excesiv pulsul/tensiunea și bineînțeles ca anxietatea se instalează și câteodată îmi dă valorile peste cap. Când sunt liniștit, sunt ok. În repaus pulsul este normal între 70-100, dar cum ma ridic din pat, sare la 130 poate și mai mult. Înainte consumam câte 3 cafele pe zi fără să-mi pun întrebări, acum doar la mirosul ei, o iau razna. Nu știu ce sa fac/sa cred. Ajutați-mă cu un sfat, o părere... Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sfatul e simplu, anxietatea ta s-a agravat, daca vrei sa mai ai viata, du-te la medic si sa-ti dea de urgenta tratament, nu poti combate singur (se vede ce ai combatut...ca s-a agravat).
Normal ca viata ta e oribila, dar daca nu vrei sa mai fie asa, te duci la medic, o sa iei un timp tratament si dupa aia nu o sa mai iei si ramai bine.

Daca stai asa, se va agrava si mai tare, tu alegi.

| MrAM a răspuns (pentru Mosotti):

Sincer daca e sa ma gandesc, acesta e cel mai relevant raspuns si sfat pe care il poate primi. Categoric trebuie discutat cu o persoana competenta si de specialitate. Pe mine cel putin ma depaseste subiectul si raspunsul pe care l-am dat e incomplet.

| Mosotti a răspuns (pentru MrAM):

Pai da, ma mir cum de a stat asa pana acum, pe mine nu ma depaseste subiectul pentru ca-l cunosc f bine, de aia si am zis ca sa se duca la medic de urgenta, altfel va fi mai rau.
Iar daca mai sta asa si nu se trateaza, e posibil ca boala sa se cronicizeze si sa devina imposibil de tratat, de ex cum a fost la mine.

Dar eu nu m-am dus ca nu stiam ce am, nici nu m-am prins ca am ceva, altfel ma duceam imediat la timp, m-am dus prea tarziu cand s-a agravat urat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti am răspuns la o întrebare similara ce este anxietatea si cum o poti trata! Din cauza unei traume sa declanșat, nu ai cum sa o tratezi decât la un psiholog sau psihiatru din păcate, o trauma se șterge foarte greu, NU o să poți sa o tratezi de unul singur, din relatarea ta, tu deja ai o tulburare anxioasa, o forma de anxietate mai avansata ( cronica)
Poți lua ceai de sunătoare din 2 în 2 zile câte 2 -3 căni de ceai și magneziu b6, e bun pentru Palpitații, pentru sistemul nervos.
Trebuie sa iesi cât mai des din casa, sa faci mișcare, sa eviți sedentarismul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ooo stai lin ca nu esti singurul ce ai tu am si eu si inca o gramada. eu am 38 de ani si iau tratament pentru asa ceva ii anxietatea acum depinde cum o simti tu cat de intens sau de des iti provoaca atacurile de panica si cat de intense. stai lin ca stiu cum ii, iti da impresia ca vai esti bolnav de nu stiu ce ca vai de ce n am azi chef de nimic nu ma atrage nimic si doar stand in pat creierul se simte in siguranta si nu ai atacuri. ia mergi mai departe de casa sa vezi cum iti vin atacurile ca, creierul iasa din zona lui de confort si vin starile alea. n ai nimic gen boala eu am fost la pshiatru si iau xeroxat ceva antidepresiv 1 dim si jum seara si sa stii ca m au lasarlt anxietatile. daca ma indepartez de casa gen nu stiu 10 km 20 parca incearca sa imi apara., eu am avut si covid si nah. la spitsl ca tie., nu ai nimic esti bine etc. asa ca ai ca noi stari de panica cu anxietate starea aia de nechef. trece de la sine da mai greu sau na ajut-o cu pastile xeroxat ca nu patesti nimic de la ele ca nah is antidepresive. si sa miscarea pe afara cica face bine sau mintea ocupata sa te scoata din starea aia nu stiu. chiar si un film xxx scurt sa nu stiu ceva altceva. in rest nu patesti nimic da ii naspa cand esti in starile alea.

| MrAM a răspuns:

As sugera sa incerci sa te apuci de facut ceva sport. Insa, probabil cea mai buna optiune e sa contactezi o persoana de specialitate. Avand in vedere ca persista de ceva timp aceste atacuri de panica si anxietatea, ar fi bine sa discuti cel putin cu un psiholog si sa urmezi eventual cateva sedinte.

| Mosotti a răspuns (pentru MrAM):

Are nevoie de tratament cat mai repede si va scapa, va lua un timp si dupa aia nu va mai lua, daca nu se duce si pierde timpul la psihologi sau cu altele, se va agrava si mai tare si poate deveni mai greu de tratat, nu e de gluma.

| iamprettybored a răspuns:

Ți-ai dat răspunsul singur! "Nu urmez niciun tratament, încerc sa o combat de unul singur". Deci metoda ta CLAR nu funcționează (dacă funcționa nu scriai aici). Ți se pare normal că preferi să ceri ajutor de la niște străini care nu au niciun habar de boli mintale sau de medicină, în loc să mergi frumos la medicul tău de familie și să-ți facă o prescripție pentru un psiholog sau psihiatru?

Dacă nu mai aveai un picior, tot singur încercai să rezolvi problema?

Afecțiunile psihice nu sunt mai puțin grave decât cele fizice, îmi pare rău că în România încă nu s-a conștientizat acest lucru. Nu este nicio rușine să mergi la medic, indiferent ce problemă ai.

Multă sănătate!

| Eusebiu_Seven_1996 a răspuns:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsurile oferite. O să merg la un psiholog sau psihiatru cu prima ocazie. Totuși, nu înțeleg treaba cu pulsul. Tot de la anxietate este? Este ciudat. De ce la cel mai mic efort, ajunge la 150 sau mai mult...

| Anonim070308 a răspuns (pentru Eusebiu_Seven_1996):

Da pulsul poate creste foarte tare din cauza anxietății din nefericire, eu înainte sa merg sa iau tratament aveam puls peste 100 zilnic de dimineață de când ma trezeam pana seara după ce am luat tratament am început sa am un puls normal, ești foarte stresat din cauza pulsului sau ca ai boli și asa mai departe și atunci e normal sa crească. Dacă ai nevoie sa mai întrebi ceva sau sa vorbești cu cineva poți da un mesaj.

| Eusebiu_Seven_1996 a răspuns:

L. E: după încă un control la cardiolog, rază la plămâni și analize... toate bune. Mi s-au prescris niște medicamente pentru puls când simt că o ia razna (deși "amuzant" a încetat pulsul haotic) și niște medicamente pentru anxietate. Vă mulțumesc toturor pentru răspunsuri și ajutor. Sănătate! Aparent, chiar e mai bună decât toate laughing