| biker124 a întrebat:

Probabil va parea o intrebare putin stupida dar sunt speriat. Este normal ca bataile inimii sa oscileze in functie de activitatea pe care o avem? Ma refer ca atunci cand stau jos bate normal iar cand merg/alerg incepe sa bata mai repede.este un lucru firesc? Nu am bagat pana acum de seama daca mi s-a mai intamplay

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| erika13 a răspuns:

Da,este ceva normal, dar in cazul in care apar oscilatii mai dese, atunci trebuie sa consultati un cardiolog

1 răspuns:
| spiridus25 a răspuns:

Pulsul reprezinta expansiunea ritmica a arterelor sanguine care se comprima pe un plan osos si reflecta numarul de batai ale inimii care au loc pe parcursul unui minut. Bataile inimii difera de la o persoana la alta.

Pulsul este mai mic atunci cand un om se afla in repaus si creste cand se fac activitati fizice. Frecventa cardiaca normala variaza de la o persoana la alta, in functie de gen, varsta, stare generala de sanatate etc.

De asemenea, pulsul ofera informatii despre starea si permeabilitatea vaselor sanguine, precum si despre ritmul si puterea batailor inimii. Modificarile ritmului inimii, un puls slab sau prezenta rigiditatii vaselor de sange pot fi cauzate de boli cardiovasculare sau de alte probleme. Atunci cand inima pompeaza sange prin organism, veti simti pulsatii in unele vase de sange de la suprafata pielii, cum ar fi cele situate la incheietura mainii, in zona gatului sau partea superioara a bratului. Evaluarea frecventei pulsului este un mod simplu de a afla cat de repede bate inima dumneavoastra.