| xIonutzu a întrebat:

am 15 ani si cate o data pun mana la inima si simt ca imi bate cate o data mai usor e normal sa bata si mai usor? si cand alerg imi bate mai repede si dupa ce stau si ma odihnesc imi bate mai usor nu prea ies pe afara pe caldura asta ce ies sa manac. Sa imi fac griji sau asa e normal sa bata mai usor? am numarat bataile imi bate cam 100 de ori pe minut e de bine? deci e ceva normal sau sa imi fac griji? pls dau funda :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Laura1092 a răspuns:

Pai e normal sa iti bata mai tare cand alergi pentru ca faci efort. Normal ar fi 70-75batai pe minut. Dar numarale si atunci cand nu esti obosita, adica in timp ce faci efort blaa bla bla

| TraficDeMentosane a răspuns:

Este absolut normal sa fie asa, nu te ingrijora happy!

| Empathizer a răspuns:

Daca ai 100 de batai pe minut la 15 ani, nu e anormal. Cu varsta va mai scadea (cu cat ai varsta mai mica, inima bate mai repede). Frecventa cardiaca creste in mod normal la efort, emotii, stres sau in starile febrile de orice cauza. Sau daca consumi substante tahicardizante (cafeina, de exemplu, si multe altele, nu neaparat droguri ilegale).

In plus, la varsta asta poti avea in mod fiziologic aritmie respiratorie, adica inima poate sa iti bata mai rapid in inspir si mai rar in expir.

| NemNUZ a răspuns:

Pai un adult are aproximativ 70 de batai pe minut iar un copil 120 nu cred ca e rau sa bata mai usor, inima unui sportiv bate mai usor decat a unui om obisnuit (asta daca faci sport mult) in plus nu cred ca e vorba de bradicardie ( ritmul de pulsatii e mai mic decat cel normal aproximativ 60 de batai pe minut la adult si 80 la copil). Poti sa faci sport la scoala? Daca da inseamna ca nu ai probleme cu inima, oricum nu strica un control medical chiar daca ai fi sanatos tun, corpul nostru ascunde tot felul de mistere happy

| WhiteMoth a răspuns:

Ma tem ca ai cancer in faza terminala. Du-te la un doctor URGENT! 1

| NemNUZ a răspuns (pentru WhiteMoth):

Ai tu prostie la cap du-te psiholog si nu mai da raspunsuri aiurea

| xIonutzu explică:

Aolooo primul raspun deja ma speriaseee Doamne n-am asa ceva k acum de cateva zile cred ca e de la caldura asta deci e normal mersi

| xIonutzu explică:

Deci nu am nimic nu-i asa?

| xIonutzu explică:

Nu am chiar 100 am cam 80 asa e de bine?

| Empathizer a răspuns (pentru xIonutzu):

80 in repaus e perfect.

| xIonutzu explică:

Da 80 le-am numarat cand steteam in pat si ma uitam la Tv 80 pe minut mersi deci n-am nimic eu sunt frucos cand vine problema de sanatate