| Adelin0114 a întrebat:

Salut TPU, soția mea tot acuza dureri de picioare aproape zilnic ținând cont ca sta acasă, nu depune efort, nu sta mult în picioare, doar are grija de copii, care nu e un efort fizic prea mare. A mai pățit cineva ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Du-te cu ea la medic daca vrei sa afli!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si tu ca un sot iubitor ce esti de ce nu i faci seara masaj la picioare daca stii ca o dor? Este asa greu sa i faci masaj? O dor deoarece după nastere probabil sa mai ingrasat si greutatea apasa pe oase pe picioare le solicita toata ziua face mincare sta cu copiii spala calca asta se fac stind in picioare este normal ca seara o dor se umfla, si tu o poti ajutya cu masaj ai crema de galbenele? Cumperi de la farmacie si seara i faci o ora masaj sa vezi ce fericita va fi, ce varsta are sotia dar tu? In cazul in care nici cu masaj nu i ameliorezi durerea atunci trebuie sa o consulte un ortoped.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti fi o groaza de lucruri, bineinteles ca un medic va elucida misterul

| Catrice a răspuns:

Minte sa nu faceți sex. Se duce cu altul cât sunt copii la școală.

| Adelin0114 explică (pentru Catrice):

Bai nu am întrat pe TPU de vreo sap am rămas surprins câți cocoși sunt pe acest site? cine a subliniat undeva ca ma refuza la sex sau alcv? câți sunteți aici care aruncați cu pietre și ff putini care chiar au răspuns sincer eu zic sa ieșiți de pe site nu aveți ce face pe aici

| SilentRain a răspuns:

Cine a zis că nu este un efort fizic sa ai grija de casa și copii?
Tu ai fi in stare sa tii casa curată sa ai grija de copii și să faci și de mâncare în același timp?
Nu ai tupeul sa ii ții locul lui nevastă in casa când ai liber
De ce nu ai dus-o la doctor până acum?

| AndreaDanci a răspuns (pentru SilentRain):

Chiar ieri radeam de unu ca s-a imbolnavit nevasta, a trebuit sa stea prin spitale si a avut grija pentru prma data singur de casa. Dupa 2 saptamani a clacat ca nu stia cata treaba se face intr-o casa. Jene de barbati.

| sofisis a răspuns:

Durerea nu e neaparat data de efortul fizic. Poate avea probleme de circulatie, varice, probleme osoase ...cauze pot fi foarte multe si nu au legatura cu faptul ca e casnica.
Desi sa stii ca a avea grija de casa si copii implica destul de mult efort fizic. Asta asa, pentru cultura ta generala.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Pot fi multe cauze. Desi e posibil sa minta sau sa exagereze, exista si posibilitatea ca are alte probleme de sanatate, unele chiar cauzate - culmea - de lipsa de efort.

Nu stim de fapt ce face sotia ta in acel interval de timp si nu cred ca stii nici tu. O vizita la medicul de familie e un prim pas, e si gratis. Asa ca, ce mai asteptati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru carevaescu):

N-auzi ca e casnica si ca munceste pe branci! laughing

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija de al meu o zi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Cand eram pustan aveam in jur de 10 ani si un var mai indepartat m-a luat la ma-sa mare la tara, aia aveau in grija un nepot, m-au pus sa am grija de el, sa il legan, sa ii dau lapte cu bibeoonul, m-au pus sa merg cu vacile, sa adun prune, abia caram galeata cu prune, puneam doar un sfert din ea, ma dadea jos. Toate astea m-au pus sa le fac nesupravegheat sau ajutat si m-am descurcat si nici nu m-am plans. Tin minte ca singura posibilitate sa bei apa acolo era sa bei apa salcie, asta cu apa mi s-a parut cea mai grea parte laughing
Ce te face sa crezi ca nu as putea sa am grija de un copil?
Da, ok tu poti sa crezi ce vrei.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu ca nu ești capabil?

| iulia0514 a răspuns:

Poate fi și din cauza sarcinilor, eu am născut aproape de doi ani jumate și încă ma mai dor picioarele și spatele cel mai bine este sa meargă la medic nu e indicat sa amânați prea mult! Nu cred că se preface și scumpule ingrijitul copiilor nu e chiar floare la ureche mai ales ca vezi tu mai trebuie sa facă curățenie, mâncare, cumpărări, spălat, călcat, scos copiii afară etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au inceput feministele sa se atace in comentarii, ce hilar!
Nu le baga in seama, e de la stat in picioare cel mai probabil si se poate sa fie ceva si pe la coloana.

| AndreaDanci a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e feminism sa realizezi ca a avea grija de copii e un efort foarte mare. Dar cand vad barbati ca voi nu ma mai mir ca nu mai vor femeile sa se marite. Inteleg feministele perfect. Sa fii casnica nu e usor dar banuiesc ca esti un pusti caruia nu i s-a dat niciodata pe mana o gospodarie cu totul, de copil nu mai zic

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Barosane, maica-mea a lucrat pe strung, realizezi ce inseamna asta? si a avut copil, sot, a facut de mancare, curatenie si toate cele, nu s-a mai vaitat atat. Bineinteles ca sotul a ajutat-o la treburi dar nu mai facea nimeni gura si se intelegeau bine pe vremea aia.
Acum mai toate au munca de stat degeaba(politiste, militar, jandarm, munca de birou, secretare, la receptii, etc.) si se vaita mai rau decat unu de munceste pe santier.
Pai sa munceasca si ele pe santier(ca si asa vor egalitate) sa vina acasa si sa se apuce sa faca mancare si dupa poate curat sau sa stea de copil cum faceau femeile o data.
Cred si eu ca e greu sa stai toata ziua degeaba sa te plictisesti si acasa nu mai ai chef de nimic.

| AndreaDanci a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca nu s-a vaitat nu inseamna ca nu i-a fost greu. E chiar trist ca nu a putut fi vulnerabila cu voi, pentru ce mai faci familie daca nici acolo nu poti sa ai emotii si dureri. Imi pare rau de mama ta, mai ales ca probabil nici tu nu ai iesit o lumina (dupa cum scrii si ce idei ai, nu prea pare sa ai educatie) si sigur e dezamagita de tine.
Nu sunt de acord ca toate au munci usoare, majoritatea vanzatoarelor sunt femei. Tu stii cata munca e in lidl pe un shift de 12 ore? Crezi ca stai doar la casa? Alergi si ridici de te ia naiba. Am prietene care lucreaza in fabrici, sunt fabricile pline de femei ca barbatii sunt toti programatori. Esti rupt de realitate sincer daca tu crezi ca intr-o tara cu 23% PERSOANE (si barbati, si femei) cu studii superioare toate femeile stau la birou.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreaDanci):

Da, e foarte dezamagita de mine, nu vrei tu sa o intrebi, iti dau nr ei de tel?
Pai am educatie ca se vede dupa cum scriu, nu sunt semianalfabet ca tine sa amestec romana cu engleza stiu sa ma exprim in limba romana.