| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 14 ani, 80kg si 1.80 inaltime.
As vrea sa dau jos burta intr-un mod cat mai eficient, am 3 colacii mari laughing si chiar nu stiu cum as putea-o facehappy
Am auzit ca abdomenele nu sunt bune deoarece ele sunt pentru musculatura,nu pentru dat grasimea jos deci, ce pot face sa dau burta jos?

FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti cam "plinuţ" :(

Chiar dacă ai greutate normală, te afli la limita superioară, spre "Supraponderal"!

Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 71 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu 9 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 9 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Eu ti-as sugera mai degraba saritul corzii. Este mult mai usor si mai placut si dai grasimea jos mult mai repede. Plus ca antrenezi si alti muschi nu numai cei abdominali.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Multi inainte!
Ar trebui sa ai doar 70 de kilograme.
BA DA,sunt bune abdomenele pentru burtica,si trebuie sa renunti la mancarea nesanatoasa,fast-food, grasimi, prajeli, dulciuri, bauturi acidulate.
Te pup!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mancam asa ceva inainte,poate suc cateodata,dar in rest nu,mi s-a spus ca abdomenele intaresc masa musculara,si pentru dat jos kg,burta este nevoie de cardio(alergat,mers pe jos,role,bicicleta, sarit coarda, bicicleta medicinala, banda, alergat pe loc) astea am inteles ca te ajuta sa dai jos burta tongue...acum daca tu spui si de abdomene, asa o fii.

| 0x11111051 a răspuns:

I am sexy and I know it!

Exercitiile fizice ZILNICE - ajuta
Ciaiul verde - tot ajuta.
Somnul bun - cred ca tot ajuta.

| minda23 a răspuns:

Nu este adevarat ceea ce ai auzit tu despre abdomene deoarece eu faceam in fiecare dimineata inainte de masa 80 si slabisem 8 kilograme(impreuna cu o alimentatie sanatoasa). Oricum trebuie sa faci multe exercitii fizice si iti sugerez sa nu iei pastile de slabit deoarece ii fac rau organismului, poate te ajuta sa slabesti mai usor, dar iti distrug corpu.

| anonim_4396 explică (pentru minda23):

Ce fel de exercitii fizice, abdomene, flotari genoflexiuni?

| minda23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele pe care le-ai enumerat tu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru minda23):

Ai slabit de la alimentatia sanatoasa, NU de la abdomene.

Esti doar un copil mic, nu?

| minda23 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da sigur, sunt un,, bebelus".De unde stii tu ca numai de la alimentatia sanatoasa am slabit, da stiu ca si alimentatia sanatoasa ajuta, dar pentru orice activitate organismul are nevoie de energie.Aceasta se obtine in urma arderilor=reactia glucidelor si lipidelor cu oxigenul. Daca activitatea muschilor abdominali este mai intensa, acestia au nevoie de o cantitate mai mare de energie, de aceea arderile vor fi mai intense=deci consumul de lipide va fi mai mare(asa dispar de pe abdomenul nostru).

| Cosmin86 a răspuns (pentru minda23):

"da stiu ca si alimentatia sanatoasa ajuta", nu doar ajuta, ci ajuta 90 %

cat de intense sa fie arderile? fa 30 de min abodmene si in alta zi alearga 30 de minute. spune-mi unde arzi mai multe calorii.