| MotoKatâr a întrebat:

Sunt băiat si mi-a cam crescut părul pe picioare si as vrea sa-l i-au. Sa folosesc lama de ras sau crema aceea care dupa ce te dai cu ea cade instant părul. Voi ce mă sfătuiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Ambele metode sunt ok, depinde de tine ce vrei. Mie crema nu-mi prea place ca raman fire pe langa.
Si nu-i asculta pe aia de mai jos, ceva mai stupid n-am auzit, auzi ca barbatia sta in parul de pe picioare. laughing))) Daca doar parul de pe picioare va face pe voi barbati, atunci imi pare rau de voi.

| anonim_4396 a răspuns:

Nu a spus nimeni ca doar parul de pe picioare ne face barbati dar parul de pe picioare nu se vede.Inteleg mai mergi vara in pantaloni scurti totul bine dar cand te uiti la o fata si dupa la un baiat trebuie sa se vada acolo o diferenta.Cum am zis asta e parerea mea si asa e si mentalitatea mea.

| Adry05 a răspuns:

`parul demonstreaza ca suntem barbati` nu stiu de tine, dar mie exact asa imi suna. Parul de pe picioare e destul de incomod, chiar si cu pantaloni lungi. Daca el asa se simte bine, ce treaba ai cu el? Oricum si fizionomia picioarelor e usor diferta fata-baiat, asa ca se observa si fara par. Si chiar si asa, lumea se uita prima data la fata, partea de sus a corpului, deci va sti deja ca-i baiat. happy Asa ca ce rost are sa stea cu parul daca il deranjeaza sau nu-i place?
E mentalitatea ta, ok, dar nu i-o mai impune si lui.

| anonim_4396 a răspuns:

Am spus ca parul in general demonstreaza ca suntem barbati nu doar parul de pe picioare si in acelasi timp n-am spus''Parul de pe picioare este singurul lucru care demonstreaza ca suntem barbati''.Nu inteleg cum tu ca o fata poti sa spui ca parul de pe picioare e incomod....la modul cel mai serios >)).
''Te sfatuim sa nu-ti "iei" parul cu nimic, arata total aiurea un barbat epilat, ce urmeaza? sa te pensezi?''
''Dar cum a spus si tipul de mai sus...nu ai avea de ce sa te epilezi pe picioare.''
Nu sunt singurul cu mentalitatea asta habibti.

| Adry05 a răspuns:

Nu vad nimic rau la pensatul la barbati cat timp e facut finut. Mai bine pensat decat gorila si/sau monospranceana.

| GeorgeBClaudiu a răspuns:

Da sta, pentru ca una e sa vezi un baiat epilat sa arate ca o fata, iar alta e sa vezi o fata epilata ceea ce este normal, personal urasc sa vad pe strada baieti epilati si lucindu-le picioarele, deci acarbos dupa parerea mea

6 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Eu folosesc masina de tuns si il fac foarte scurt pe tot corpul, adica si pe picioare si pe piept si pe spate - unde exista. Imi place sa ramana putin par, dar sa fie scurt si ingrijit.

In zonele intime il rad cu lama fiindca nu-l suport laughing si fetelor le place baby skin deci...

Daca nu vrei sa te complici, ia-l cu lama pe picioare si n-o sa mai fie deloc.

Nu e nicio rusine, ba dimpotriva - se vede ca te ingrijesti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste articolul asta: https://infoalert.ro/......-barbatii/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu.ti iei parul.Fratele meu suntem baieti, parul demonstreaza faptul ca suntem barbati..nu cred ca exista persoane care sa fie deranjate de parul de pe picioare. Daca exista aceste specimene e problema lor.Mai ziceam daca era vorba despre parul de pe maini ca e posibil sa se vada cam prost daca e prea mult dar pe picioare.....idk faci ce vrei.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Te sfatuim sa nu-ti "iei" parul cu nimic, arata total aiurea un barbat epilat, ce urmeaza? sa te pensezi?
Daca totusi vrei sa fi mai feminin decide tu ce alegi:
Lama de ras
Este de departe cea mai la indemana metoda de epilare
Avantaje
Cele mai importante avantaje ale lamei de ras ar fi pretul, extrem de scazut, dar si timpul scurt de care ai nevoie pentru a scapa de par prin aceasta metoda.

Dezavantaje
In cazul epilarii cu lama, parul creste foarte repede si in plus, va fi mult mai aspru si mai tepos. De multe ori, nici nu simti ca te tai in timp ce iti indepartezi parul cu lama de ras, si asteapta-te la iritatii.
Crema epilatoare
In functie de tipul pielii, poti alege creme hidratante, pentru piele uscata, sau pe baza de aloe vera sau alte ingrediente "minune".
Avantaje
Se aplica foarte usor, in general la dus, o lasi sa actioneze timp de 5-10 minute si odata cu indepartarea ei, ai scapat si de par. Pretul nu este deloc piperat. Ca si in cazul lamei de ras sau al epilatorului, o poti lua cu tine oriunde.

Dezavantaje
Rezultatele cremei epilatoare sunt similare cu cele ale lamei de ras. Parul creste in cateva zile si in plus, este foarte aspru. Totodata, din cauza compozitiei chimice, poti suferi iritatii majore.

| MelissaAdela a răspuns:

Buna baiatu.Ti-as recomanda crema.Cu lama de ras e mai naspa(raman firele de par sub piele si e posibil sa te si iriti)
Dar cum a spus si tipul de mai sus...nu ai avea de ce sa te epilezi pe picioare.Adica nu e o regula anume cum ca daca esti baiat/barbat trebuie sa te epilezi in zonele astea.
Cel mai indicat ar fi sa te epilezi doar in zona de jos(acolo unde nu ajunge lumina soarelui laughing)) ). Asta pentru igiena ta. O zi buna sa ai happy

| ynln a răspuns:

Depinde de mai multi factori, printre care bugetul si timpul de care dispui. Crema aceea e mai scumpa si mai greu de gasit, dar e mai eficienta. Daca folosesti lama, e mai ieftin, dar e mai greu sa te razi, in special daca nu ai experienta. Sugerez sa folosesti ori crema aceea, daca poti face rost de ea, ori un aparat de ras. In orice caz, ar trebui sa te sfatuiesti cu parintii tai inainte sa faci decizia asta. Ar trebui sa tii cont si de faptul ca, odata ce incepi sa te razi, firele de par vor incepe sa creasca mai rapid, mai gros si o sa fie mai dese. Mult noroc!

| MelissaAdela a răspuns (pentru ynln):

"Crema aceea e mai scumpa si mai greu de gasit" Serios? Iti bati joc de mine? Crema de epilat gasesti in toate magazinele baiatul meu +farmacii
Scumpa? de unde ai mai scos-o si pe asta? E 10 lei un tub
Doamne ..traiesti in grota sau?