| BlueOctober a întrebat:

sunt in 9 luni si peste 3 zile nasc, azi am observat ca mi se scurge ceva de culoare rosiatica din sanul stang, si nu e colostru, ce e? sunt foarte ingrijorata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai fost programată la cezariană peste 3 zile de cunoști acest aspect?
Mergi la medic!
Laptele în sân vine după naștere, se mai numește și furia laptelui.
Multă sănătate și naștere ușoară.
Pa, pa.

| BlueOctober explică (pentru Legiuitoarea):

Nu am fost programata la cezaariana dar trebuia sa nasc pe 10 si daca pana luni nu nasc o sa mi-o provoace la spital deci nasc luni, imi este foarte frica, maine ma duc la doctor dar pana maine o iau razna

| Legiuitoarea a răspuns (pentru BlueOctober):

Bună din nou.
Naști atunci când îți vine sorocul, provocare nașterii nu este nevoie că nu ai intrat în 10 luni!
Păstrează-ți calmul, agiți și bebelușul cu starea ta!
Nu este nimeni la urgențe la ora asta? La camera de gardă trebuie să fie și un ginecolog.
Sănătate
Pa, pa.

| BlueOctober explică (pentru Legiuitoarea):

Am intrebat si mi s-a spus ca e ceva normal ca se pregateste sa se faca din colostru lapte,dar nu cred o sa ma informez mai bine, iar cu nasterea nu stiu ce sa zic, nu vreau sa risc atat de mult.Se pot intampla multe chestii naspa daca nasterea intarzie, intr-adevar doare mai tare cu nasterea provocata, dar mai bine sufar eu si acum decat toata lumea si mai tarziu

| Legiuitoarea a răspuns (pentru BlueOctober):

Bună.
Pe cine ai întrebat?
Sunt femei care au lapte la sân după câteva zile de la naștere iar la tine este deja cu bebelușul nenăscut, încă!
De ce să riști cu sarcina? Ai avut probleme de-a lungul timpului sau ce?
Sănătate multă.
Pa, pa.

| BlueOctober explică (pentru Legiuitoarea):

Lapte nu am de acum e colostru,zer in limba populara,nu am avut probleme cu sarcina dar o sarcina trecuta de termen este periculoasa,nu mai pot astepta,nici mie nu imi convine dar nu vreau sa am probleme, bine ca nu fac cezarianabig grin, sanatate!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru BlueOctober):

Bună.
Colostru sau furia laptelui apare după naștere!
De ce este periculoasă sarcina care a trecut de 9 luni? Nimeni nu știe exact când ai împlinit termenul. Nu uita că se calculează 270 de zile + 10 zile (perioada de fertilitate) pentru a da un termen de 9 luni de sarcină.
Au născut ele la 9 luni și 2 săptămâni, fără nicio problemă fără nicio provocare a nașterii.
Nu mai sta speriată și îți doresc o naștere ușoară și sănătate să aveți amândoi.
Pa, pa.

| miky_2929 a răspuns:

Buna.mi-ai spus sa iti spun ce s-a intamplat cu mine.pai am fost la doctor prin ianuarie mi-a spus ca poate astepta chiuretajul si...sa vin dupa o saptamana.adica pe 3 dec sa ma chiureteze ...si dupa 2 zile de cand am vorbit cu doctoru m-au luat niste dureri de moarte si sangerare abundenta cu chiaguri si am fost de urgenta la medic la 1jm seara.mau chiuretat a doua zi.nu m-a durut dar durerile dinainte au fost groaznicecrying acum sunt ok dar nu m-am impacat cu gandul:*te pup si nastere usoara si sanatoasa