| CarlosAttila a întrebat:

Sunt în Germania, iar aseară după ce am dormit m-am trezit transpirat foarte tare și în camera e o temperatura foarte mica, nu mai vorbesc de temperatura de afara, cum e posibil, e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti racit. Daca erai in Romania nu pateai asa ceva.

| CarlosAttila explică (pentru darrio2007):

De ce nu pățeam asa ceva?
De la răceală transpiri în somn?
Țin sa menționez ca am avut ieri niște dureri în piept și ma îngrijorează, am șanse sa fac infarct sau ceva?

| Bizon95 a răspuns (pentru CarlosAttila):

Se face putin misto pentru ca nu e deloc anormal

poate sa fie de la raceala (care e la fel si in RO tongue )
de la hipertensiune
sau pur si simplu ai dormit intr-o pozitie chinuita
sau ai avut un cosmar de care nu iti aduci aminte

| Goete a răspuns (pentru CarlosAttila):

Vei avea tot ceea ce iti inchipui ca ai

| sierra1 a răspuns:

E o chestie specifică răcelii nemților

| CarlosAttila explică (pentru sierra1):

Adica? Menționez ca de 1 zi am ajuns aici în Germania

| Dandinelle a răspuns (pentru CarlosAttila):

Buna, poate e si din cauza ca de abia te-ai mutat, ai schimbat mediul. Toamna in Germania nu e cea mai placuta, mai bine zis, sezonul gri a inceput asa ca poate deja ai observat lipsa soarelui.
Este mai frig ca in Romania si ar trebui poate sa dai drumul la caldura deja, sau sa iti iei o patura mai groasa de dormit. Lasa-ti corpul sa se obisnuiasca cu schimbarea, desi nu pare a fi o mare discrepanta, o sa simti cu venirea iernii. Te poti duce la un DM sau Rosmann sa-ti iei niste vitamine dar ti-as recomanda mai degraba sa-ti faci rapid asigurarea si sa mergi la un medic de familie.

| adryang78 a răspuns:

Văd numai răspunsuri la mișto pe-aici. Mulți deștepți...
Transpirația poate fi asociată cu tensiunea mărită. Dacă ai și o stare de slăbiciune mergi urgent la un medic, mai ales că ai avut dureri în piept.

| darrio2007 a răspuns (pentru adryang78):

Era in Germania. Nu te-ai prins?

| Demidol a răspuns:

Nu se transpira numai la caldura. Ci si cand racesti. Mai ales atunci. Durerea din piept de care spui, nu e infarct, ci tot din cauza racelii/gripei. Se pare ca ai depasit o limita, nu esti doar usor racit. Mergi numaidecat la medic. Daca nu ai asigurare (cum fac toti romanii), mergi la urgente.

| Demidol a răspuns (pentru Demidol):

Darrio spune ca in Romania nu raceai, pentru ca la noi inca este cald. Pe partea vestica, sunt temperaturi de 24-26 de grade.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Ai racit probabil. Du-te la o farmacie și întreabă mai bine. ‘)