| Kosmin9519 a întrebat:

Tatal meu are tensiunea 20 cu 10.
Este grav?
Acum vreo 15 ani s-a lasat de tigari(fuma foarte mult)
Si mai consuma si cafea dar nu zilinic.
Vreau si eu un sfat.....va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Are hipertensiune arteriala stadiul 3, urgent trebuie sa fie luat in evidenta de un cardiolog pentru tratament.
http://mymed.ro/cum-tratam-hipertensiunea-arteriala.html

| Kosmin9519 explică (pentru mymed):

Tensiunea asta i-a fost luata dupa o noapte nedormita (a lucra noaptea)si dupa ce a baut o cafea
trebuie sa si-o ia iar? si in ce conditii?

| Raniia a răspuns:

Se considera hipertensiune arteriala cresterea presiunii maxime peste 140 si minime peste 90 mmHg.Descoperirea ei mare nu indica o HTA permanenta uneori cresterile pot fi trecatoare cauzate de anumite stari. Diagnosticul de HTA este confirmat numai dupa 3-4 reexaminari succesive cu aceleasi valori crescute.Pentru ca este un factor de risc pentru anumite boli, regimul alimentar consta in reducerea sarii in alimentatie, cafea in cantitati moderate.Pentru confirmarea diagnosticului are nevoie de consult medical.

| doctorandus a răspuns:

Are hipertensiune severa. Sa se adreseze unui medic.

| Th3Li0N a răspuns:

Este foarte grav daca il iubesti mult fi cu ochii pe el ori cand poate face infarct