| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, tocmai ce mi-a fost scoasa o piatra de la rinichi de 7mm prin cistoscopie acum 3-4 luni, intrebarea este, am voie sa beau suc acidulat? Daca ar fi sa beau, ar fi mai ok ca dupa sa beau multa apa ca sa il diluez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca ai voie dar nu este recomandat, fiindca se formeaza piatra din nou.
nu are importanta cata apa bei, ca acidul oricum ajunge primul in corp si substantele chimice din suc tot fac raul cu piatra.

| dinaprilie a răspuns:

Poti sa bei..baga linistit..co2 din suc este mai putin primejdios ca apa naturala carbo care contine mai multe elemente care se pot transforma in pietre. odata ce ai facut pietre sunt cam doua sanse: una este sa fi tu predispus ca si organism, pe genetica cum se zice sau sa ai tu mai mult avant la lucruri care le consumi si duc spre formare de pietre.

| Mirel4412 a răspuns:

A trecut totusi destul timp, eu daca as fi in locul tau nu as lua sfaturile de aici de bune, daca iti zice acum cineva sa bei suc acidulat si cine stie ce se intampla?
Intreaba medicul care te-a operat, sau macar pe forumuri de medici, macar acolo primesti raspunsuri competente.