| Sociopatul a întrebat:

Urmez un tratament pentru ficat. A fost o perioada cand mancam prostii si beam cola. Si mi-am distrus ficatul. Iau tratament de ficat de mai bine de 1 luna, as vrea sa stiu cum imi dau seama daca ma vindec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti faci analize medicale de sange: probe hepatice si CT scan (tomografie) la ficat.

| CuriousStuff a răspuns:

Repeti analizele (transaminalzele:GOT/GPT sau AST/ALT si bilirubina in principiu) dupa terminarea tratamentului.

| Ironwin a răspuns:

Repeti analizele, trebuie sa ai rabdare si sa nu renunti la tratament si regim alimentar. Daca te tii de astea doua, ficatul tau o sa fie ca nou in aproximativ un an. Bineinteles asta nu inseamna ca poti sa o iei de la capat cu excesele.

| Elide a răspuns:

Așa.ti trebuie dacă mâncați numai porcarii zilnic, ba da in fiecare zi..nu zic că și eu mananc.dar odată la o luna, nu trece o zi fara sa va îndopați cu toate chimicalele din supermarketuri! Cu bună știință va îmbolnăviți singuri!

| luliluli a răspuns:

Este prea devreme dupa o luna. Odata afectat ficatul, astepta-te sa te vindeci, dar sa fie nevoie sa tii regim toata viata. Mergi la medic si el iti va spune ce tratament sa iei, pentru cat timp, ce analize trebuie sa faci... Nu te grabi sa faci CT, e invaziv pe lanfga faptul ca este foarte scump (aca nu e compensat), iar un internist bun iti va spune cand ficatul tau s-a refacut dupa analizele de sange si echografie. Numai medicul poate sa iti spuna daca e nevoie de investigatii suplimentare. Oricum, daca reusesti sa ai o dieta echilibrata, ficatul se va reface. Dar la dieta va trebui sa fii atent toata viata.

| Sociopatul explică (pentru luliluli):

Tot aud asta cu dieta toata viata, depinde si de gravitatea in care se afla ficatul meu, nu sunt asa rau sa tin toata viata

| luliluli a răspuns (pentru Sociopatul):

E bine ca problemele cu ficatul nu sunt grave. Este problema ta cat timp vei avea grija ca aceste probleme sa nu se agraveze. Ele cu siguranta se vor ameliora, poate vor disparea definitiv, dar vei ramane cu o sensibilitate a ficatului pe care este numai treaba ta daca vrei sa o ignori. Eu raman la convingerea ca va trebui sa ai grija de dieta ta toata viata, asta daca nu vrei sa ai probleme mari pe termen lung. Sanatate.

| Moon1997 a răspuns:

Iti ajung si eu urma asa cred. trebuie sa ma iau de un regim si odata inbolnavit cu parere de rau si pentru tine si pentru toti cei va noo daca vrem sa fim bine mereu vom avea nevoie de regim sad

| Sociopatul explică (pentru Moon1997):

Nu cred ca sunt chiar asa de rau, incat sa fiu nevoit sa tin regim toata viata. Doar o perioada pana isi revine celula ficatului.