| lemonn3256 a întrebat:

Vineri mi-am rupt o alunița, nu e înroșită, s-a cicatrizat, am fost la medicul de familie si a zis sa pun iod si pansament, dar imi e frica ca fac cancer, ce pot face, sa merg la spital? S-a uitat vineri asistenta și a zis că dacă se inroșeste sa ma întorc, dar nu s-a înroșit, nu m-a durut sau ceva, nu stiu ce sa fac, un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu faci cancer, și eu mi-am rupt alunițe, nu toate sunt canceroase, doar cele care își modifică mărimea, textura in timp ar trebui să primească mai multă atenție și nici măcar acelea nu sunt mereu un pericol.

| lemonn3256 explică (pentru supadeceapa):

Păi deja au trecut 4 zile, o mai verific o săptămână, si daca vad ca se modifica, voi merge happy

8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Multi spun ca e un mit ca faci cancer de la o alunita, dar au fost multe cazuri in care oamenii s-au dus chiar sa isi scoata alunite si apoi au facut cancer si au murit. Explicatia ar fi ca un rest din alunita ramane in piele si daca alunita e canceroasa (e greu de aflat asta, nu te poti increde intr-o asistenta), celulele canceroase se raspandesc in tot organismul. De asta se recomanda sa avem mare grija sa nu le rupem si daca le indepartam neaparat sa o facem chirurgical (nu prin cauterizare) ca sa indepartam absolut tot. Nu vreau sa te sperii, e doar ce am citit. Spunea si sotul Oanei Zavoranu ca mama lui a murit dupa ce si-a scos o alunita. Alunitele chiar daca par inofensive nu sunt chiar asa, pe viitor ai grija sa nu le mai atingi.
Ca sa stai linistit mergi la un dermatolog sa ti le examineze pe toate si eventual sa inlature daca a mai ramas ceva din alunita aia rupta si sa iti faca examenul histopatologic.

| lemonn3256 explică (pentru Furnicuta000):

Nu e ruptă, e doar zgariata, se pare ca s-a cicatrizat, dar oare am cancer, sau se face la câteva luni?

| lemonn3256 explică (pentru Furnicuta000):

Azi am fost la medicul de familie, si a zis sa tin pansament, iod..Si daca e sa se însușească, sa ma duc la dermatolog, e doar zgariata, aveam un cos negru deasupra ei, si putin am tras de el si s-a zgariat.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru lemonn3256):

Nu am zis ca e neaparat periculoasa, am zis doar ca atunci cand e vorba de alunite nu e bine sa ne culcam pe o ureche, unele pot fi periculoase, unele...

| Denisa0954 a răspuns:

Nu te îngrijora. E un mit asta cum ca daca rupi o alunita faci cancer.