| anonim_4396 a întrebat:

Sunt extrem de speriat,am o alunita destul de mare, care pare sa fie putin crapata si are o mica crusta galbena intr-o parte, am fost anul trecut la medicul de familie si s-a uitat doar putin la ea spunandu-mi ca nu am nimic,desi ar fi bine sa scot alunita aceea,lipsit de bani la acel moment nu i-am dat importanta, insa am inceput din nou sa ma gandesc la asta,nu si-a schimbat forma deloc de anul trecut si pana acum,insa imi este foarte frica, va rog din suflet, daca ma puteti ajuta cu un raspuns, cum ar fi care sunt sansele pentru a avea cancer la piele? Culoarea alunitei este maro... anul trecut medicul m-a speriat teribil cu alta chestie,daca este sa extrag alunita exista o mare sansa ca tocmai asta sa provoace un cancer la piele. Ma simt foarte rau ca si psihic... ma gandesc doar la asta de cateva zile si nu stiu ce sa fac, va implor, ajutati-ma cu o informatie, un sfat, orice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Sansele ca o alunita sa fie cancerigena sunt FOARTE MICI. In plus, daca se descopera la timp, vei fi tratat 100%. Du-te la doctor daca vrei sa te simti mai bine. Cel mai probabil nu ai nimic, dar pentru linistea ta, fa-o. Daca alunita si-a schimbat forma, marimea, du-te la doctor. Atunci ar exista o sansa sa devina o problema. Dar chiar si asa, nu inseamna ca faci cancer. Nici daca e cancerigena nu inseamna ca vei face, se poate trata!

| Bro4555 a răspuns (pentru aXy99):

Iti multumesc mult pentru raspuns, m-ai mai linistit putin, astept sa deschida la medicul de familie si merg la prima ora.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Esti cuprins de anxietate. Nimeni nu te a diagnosticat cu niciun cancer! Nu apare peste noapte si chiar daca este răspândită boala, nu e mortală in toate cazurile. Ce poti sa faci tu este sa mergi la dermato sa ti scoată alunita aceea si sa nu te mai gândesti atâta la boli ca nu mori asa usor. Daca era nevoie, de anul trecut te trimitea doctorul la control.

| Bro4555 a răspuns (pentru Donsavas):

Iti multumesc pentru incurajare omule...am fost la dermatolog si acesta m-a trimis la Bucuresti sa o operez, nu pare sa fie nimic momentan, insa imi este frica intr-un fel de operatie, sa nu agraveze situatia. oricum, cu toate astea saptamana viitoare voi merge sa o scot.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi la un dermatolog el are o lupa si iti va spune exact cat de urgent trebuie scoasa sau poate nu trebuie.

| Shooterman a răspuns:

Ia trimitere de la medicul de familie pentru dermatologie si acolo iti spune cea mai buna solutie.alunitele cu trecerea timpului isi mai schimba forma.nu te speria ca... esti bine.