| costinvlad a întrebat:

Vreau sa cresc masa musculara. Daca mananc 2 oua crude pe zi(Am inteles ca daca il mananc crud are peste 40-60 grame de proteine) si mancare, friptura dulciuri etc si multe calorii si fructe si fistic si multe chestii cu vitamine(Pot face masa musculara mare) si pe cantar sa am 80-100 KG? Apropo ce exercitii trebuie sa fac ca sa fiu puternic si plin de muschi pe piept, umeri, brate si picioare etc? Ms frumos si funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Si mamaie ia proteine... proteine = carne, peste, branza, oua, etc.

Prietenii tai iau SUPLIMENTE cu proteine (de care am luat si eu de la 16 ani si acum am 32).

Pudrele proteine sunt extrase DIN MANCARE, sunt practic mancare concentrata.

Cate medalii la concursuri sportive au prietenii tai, de ii dai exemplu?

Citeste si tu macar 100 de articole in domeniu, compara diferite suplimente (tu probabil nici nu stii din ce aminoacizi e compusa o proteina, care e diferenta intre proteina cu absorbtie rapida si lenta, etc.).

Si cand o sa ai si tu MACAR 10 ani de sala, atunci imi raspunzi MIE.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

40-60 de grame? laughing))

Un ou are 10 grame cu totul (coaja+apa).

Lasa muschii... apuca-te de sah

| costinvlad explică (pentru Cosmin86):

Ou fiert cat are? Eu zic cu tot cu galbenusul.

| Cosmin86 a răspuns:

Pai cu totul. Cauta pe net, are maxim

https://www.sportaholic.ro/cata-proteina-are-un-ou/

"Un ou mare are 6 grame".

Ca fapt divers, ce scrii tu acolo, 60 de grame de proteine obtii din 300 gr de piept de pui. Adica 2 fripturi medii.

Daca vrei sa obtii 60 de grame din oua trebuie sa mananci 10 oua intregi.

| Sn4k3 a răspuns:

De unde nebunule 40-60 grame proteine, pai crezi ca si-ar mai cumpara cineva proteine sau si-ar mai face probleme cu muschii? Are in jur de 6 grame de proteine si grija sa nu te imbolnavesti ca sunt riscuri mari cand le mananci crude cu bacteriile. Proteine, carbohidrati(mai multi complecsi decat simpli), grasimi, de astea ai nevoie ca sa pui masa musculara.

| Unanonimdepetpu a răspuns:

Proteinele doar te îngraşă pentru ați fi mai uşor să faci muşchi.
Daca vrei muschi trebuie sa faci sală

| Cosmin86 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Serios? Protienele "doar te ingrasa"?

Esti doar un COPIL MIC si pampalau care isi da si el cu parerea, nu?

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru Cosmin86):

Esti prost?
Am prieteni care iau proteine!
Daca nu stii nu te baga!

| costinvlad explică (pentru Cosmin86):

Dar nu sunt bune acele proteine in combinatie cu 3600-4000 kcal? Ms frumos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru costinvlad):

In 4000 kcal nu-ti asiguri necesarul proteic? Excesul este eliminat de organism, nu o sa te ajute sa pui muschi mai repede.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Si mamaie ia proteine... proteine = carne, peste, branza, oua, etc.

Prietenii tai iau SUPLIMENTE cu proteine (de care am luat si eu de la 16 ani si acum am 32).

Pudrele proteine sunt extrase DIN MANCARE, sunt practic mancare concentrata.

Cate medalii la concursuri sportive au prietenii tai, de ii dai exemplu?

Citeste si tu macar 100 de articole in domeniu, compara diferite suplimente (tu probabil nici nu stii din ce aminoacizi e compusa o proteina, care e diferenta intre proteina cu absorbtie rapida si lenta, etc.).

Si cand o sa ai si tu MACAR 10 ani de sala, atunci imi raspunzi MIE.