| Nita_Alin_2002 a întrebat:

Vreau sa ma îngraș, am 15 ani 1, 75 și 52kg. Vreau sfaturi si exemple cu ce sa mănânc dimineața la prânz și seara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Ce a zis dovleac, trebuie sa fii in surplus caloric.
http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/
Alimente cu multe calorii poti cauta pe net.

| DovleacTurbat a răspuns:

Sport, surplus caloric, apa, somn, rabdare.

| ajutor517 a răspuns:

Poate tu vrei sa te ingrasi, dar asta nu e neaparat si sanatos. Parerea mea este sa-ti mananci cele 3-4 mese pe zi + 1-2 gustari. Incearca sa mananci sanatos. Nu apela la fast-food ca sa te ingrasi pentru ca nu merita. Sanatatea e cea mai importanta. Daca mananci normal si nu te ingrasi nu trebuie sa te fortezi pentru ca inseamna ca asa e organismul tau si s-ar putea sa-l dereglezi.

| Linda724 a răspuns:

Sa te ingrasi nesanatos adica cu mancare gen fast-food nu e cea mai buna alegere. Cel mai bine ar fi sa te ingrasi sanatos, adica cu masa musculara. Pentru asta poti incerca sa iti faci un abonament la sala si sa iti gasesti acolo un instructor care iti va face un program. Daca nu, exista exercitii care se pot face acasa si au efect. Exercitii precum plank, flotari, abdomene sunt foarte bune.
Mai multe poti gasi pe canalul Angel Fitness pe Youtube.
Pe langa aceste exercitii trebuie sa te obsinuiesti sa mananci cat mai multe mese pe zi de preferat 5-6 iar acestea trebuie sa contina multe proteine.
Inainte de exercitii e de preferat sa mananci carbohidrati, iar dupa antrenamentul de la sala sau de acasa trebuie sa mananci proteine.
Alimente bogate in proteine sunt : ouale, carnea, somonul.
Sper ca te-am ajutat happy