| bvkeny a întrebat:

Salut TPU,vreau sa stiu cum e atunci cand te operezi la ochi sa scapi de miopie,daca simti ceva,daca vezi cand esti operat, la cati ani poti sa te operezi.Cineva care a fost operat ar putea sa-mi spuna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Iti sugerez sa nu faci aceasta operatie. Suntem destul de multi, noi, cei care purtam ochelari, si nu te dezavantajeaza cu nimic. Problema este in felul urmator:
1. operatia implica si un grad de risc (pe care eu unul nu vreau sa mi-l asum), ca o sa inrautateasca lucrurile. de exemplu, daca da gres si orbesti permanent la un ochi?
2. in 4-5 ani (maxim) miopia o sa revina, poate chiar mai rau; sunt multe cazuri care confirma asta

Si ca sa-ti raspund la intrebare: nu simti nimic, poti sa pleci acasa imediat dupa sau a doua zi. O sa ai o iritatie (ochii umflati) timp de cateva ore, pana cand se linistesc lucrurile. Cand totul merge bine, poti sa te intorci la lucru si a doua zi.

| SilviaPunct a răspuns:

Salut! Pentru operatie trebuie sa ai o perioada inainte de stagnare a dioptriilor (2 ani) si neaparat peste 20/22 ani. In orice caz, atunci cand mergi la oftalmolog intreaba de aceste conditii si vei primi raspunsul asteptat! La restul intrebarilor vad ca ai primit deja raspuns! Succes!

| Vambre a răspuns:

Stai liniștit, nu te poți opera doar pentru o miopie. Și eu am, port ochelari. Doar mănâncă sănătos. Până în vârsta de 17 ani poți repara treaba asta!

| suntserios a răspuns (pentru Vambre):

Te poti opera pentru miopie
Nu are nicio legatura cu mancare sanatoasa
Si miopia nu prea se repara decat cu operatie...