| Lumideea a întrebat:

S-a operat cineva de aici la ochii? Am miopie. vreau sa stiu daca este benefica operatia...

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Depinde de fiecare persoana, numai un doctor îți poate spune ce e de făcut in cazul tău.
O prietena avea miopie, purta ochelari de mică și anul trecut si-a făcut aceasta operație, a dat vreo 8000 lei si acum zice ca vede foarte bine fără ochelari, deci poate sa fie de un real succes sau poată sa nu îți priască...

| GoldenZenith a răspuns:

Operația asta de care vorbești nu te scapă in totalitate de dioptriile pe care le ai in prezent. Un 0.50 chiar 0.75 tot o sa ai. Plus că două luni de zile nu vei avea voie sa faci efort, iar la prima "forțare" dioptriile îți vor reveni treptat la cele pe care le ai acum. Ochelarii sunt singurii recomandați. Știu că nu sunt estetici, deranjează, etc dar sunt cea mai buna alegere.

| Victor453 a răspuns:

GoldenZenith ti-a spus corect, mai bine ochelarii (eu asta precis ca stiu), am facut operatie la ochi si mai am de facut 3, dar nu te sfatui, vei avea multe greutati, nu poti citi, sa vezi lumina cu cohiul liber, sa vezi culori aprinse, o sa trebuiasca ceva vreme sa porti ochelari de soare si cell mai rau este ca daca nu respecti toate acestea tesaturi dupa operatie pot sa se rupa, si o sa trebuiasca inca o operatie si poate provoca o vedere si mai rea((
Tu ai pur si simplu miopie, sau ai si minus? cit ai la vedere plus ori minus?, si daca minus, atunci minus cit?

| Lumideea explică (pentru Victor453):

Nu am mai facut control de 2 ani, la dreptu aveam 0.75 si stangu -1

| Victor453 a răspuns (pentru Lumideea):

Mm e normal, cun asa minus ai sanse sa-ti recapeti vederea, in comparatie cu mine)) eu am u trauma de la nastere, m-am nascut greu, si trebuiau sa-mi faca operatii ca sa supravietuiesc, si in timpul acesta medicii din greseala au deteriorat marul ochiului, si din pricina aceasta eu port ochelari de la un an si jumate(atunci parintii au observat ca nu vad bine), si acul la varsta de 14 ani am la ochiul drept -7, 5 iar sting -7 (eu tot nu mam verificat 2 ani, de aceea nu este precis, dar eu simt ca sa inrautatit vederea) am facut operatie dar degeaba si mai am de facut 3 peste varsta de 18 ani(((

| Lumideea explică (pentru Victor453):

Imi pare rau sad eu am trecut de 18 laughing

| Victor453 a răspuns (pentru Lumideea):

Super)))