| Costicăăă a întrebat:

Salut TPU! Vreau să vă cer un sfat în legatură cu situația mea, pentru că deja este prea mult și sunt disperat.
Totul a început din vară, cam prin luna Iulie. Vacanță de vară, fără liceu, aveam foarte mult timp liber. Eu mă gândisem să realizez un proiect foarte important pe calculator, încă din primăvară, dar am zis să îl pun în practică vara. Eram foarte prins, ca totul să iasă perfect și așa cum mi-am dorit eu. Uitasem să mai ies afară din casă, să am o alimentație corectă, să beau apă, să dorm suficient și bine. Stăteam cât rezistam pe calculator, 13-14-15 ore pe zi, nu m-am gândit deloc la sănătatea mea.
În prima fază au apărut stări de parcă eram pe altă planetă când mă deconectam de la calculator, apoi tulburări ale somnului în care mă trezeam în toiul nopții, transpirat, panicat, uneori aveam momente când îmi tremura tot corpul, și cel mai oribil, când creierul meu parcă cerea ajutor, mă gândeam la lucruri fără ca eu să fii vrut să mă gândesc la ele, și nu îmi dădea voie să dorm din cauza asta, dormeam dar în același timp parcă eram treaz, nu simteam că mă odihnesc.
Apoi a început liceul, puteam să merg…și la câteva săptămâni, într-o seară, simțeam exact ce simțeam și înainte, dar nu am făcut față, am crezut că mor în seara aia, atât de puternic era…
Am rămas cu o senzație, din seara aia, la inimă, ca și cum apărea în fiecare secundă, infartul acela pe care l-am simțit.
Am fost la oftalmologie, nu am avut nici o problemă cu vederea, am luat niște ochelari de 0, 25 dar am renunțat la ei, nu mă ajutau și mă durea capul de la ei.
Zilele au trecut, parcă duceam o bătălie cu senzațiile acelea în corp, zilnic. Era un chin un chin un chin!
Până când, pe timp de zi, am avut iar senzațiile acelea forte puternice, parcă eram pe altă planetă, nu aveam contact cu realitatea deloc. Am chemat ambulanța, apoi mi-am făcut toate analizele în corp, inimă, interne, sânge, au ieșit perfecte toate. Și am ajuns în prezent, unde din luna octombtie-noiembrie, până acum, eu încă am starea aceea. Senzațiile în corp parcă au dispărut, nu mai sunt ca înainte, unde le aveam toată ziua, dar ele încă sunt dar mai rare, adică parcă aș face un infart, respiratie ingreunata, parca m-ar strange cineva de burta, sau gat, transpiratii noaptea, batai ale inimii rapide si puternice. 2-3 luni de când sunt sedentar, 2 luni de cand nu m-am dus la liceu din cauza starii acesteia, de parca as fi pe alta planeta, parca as fi ametit, nu mai percep lucrurile bine, sunt aiurit rau.
Ce sa fac sa ies odata din starea aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu nu stii sa te exprimi ce este aia parca sunt pe alta planetă parca ai avea 80 de ani, daca nu stii sa explici clar ce ai nu cu prostii cum zici tu aici nu te va ajuta nimeni, parca esti pe altă planetă, poti avea atacuri de panică de aceea simti transpiratii si presiune pe inima sau piept, nu ai spuys cîte kilograme ai ce varsta ai ce innaltime ai, te chinui degeaba pe calculator stai ca fraierul 15 ore sa nu faci nimic ce proiecte faci naiba stie, dar ce este important nu vrei sa faci, ai intrerupt liceul ca fraierul ca sa i ti pierzi vremea pe calculator nu esti sanatos la cap sincer, nu se face asa ceva, faci scoală ca aia este baza, si daca mai ai timp faci proiectul ăla al tau care sigur nu intereseaza pe nimeni ca nu esti profesor sau om de stiinta sa conteze proiectul tau pentru cineva, ce proiect faci asa de curiozitate, si parintii tai nu vad ca zaci acolo pe calculator ne facind nimic toata ziua, ei ce spun? Nu ti au zis ma nene du te la liceu si lasa vrajelile pe calculator prostiile ca pe proiectul tau nu dă nimeni doi bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa elimini in totalitate: statul pe telefon, calculator, tableta si orice alt electonic.
Culcare la 9.30 - 10 seara, fara exceptie!
Corupul si creierul sunt epuizate, avand nevoie de 9-10 ore de somn de NOAPTE in fiecare noapte.
Culcarea trebuie sa fie la maxim 10 ca 2 hormoni vitali crierului sa se poata produce: melatonina si serotonina.
Acesti hormoni se produc NUMAI cand dormim intre orele 10 si 2 noaptea.
Nedormind intre aceste ore, pe o bucata lunga de vreme (mai mult de 1 luna) ajung sa afecteze creierul. Apar simptome de: ameteala, satre de rau, oboseala excesiva, stare de voma, stare ireala, depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schitofrenia, diabet, tumori, cancere.

Trebuie sa intelegi ca, tu trebuie sa te hanesti sanatos si sa dormi orele obligatorii de noapte, ca creierul sa poata recupera ce a piedut, dar totodata sa produca hormoni noi, pentru buna functionare a lui dar si a intregului organism.
Nu am glumit cand i-am spus ca trebuie sa elimini computerul, telefonul si tableta din viata ta, fiindca nu exista evolutie normala pentru un copil, care deja a devenit adict cu ele.

| Anyo1988 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eram pe punctul de a te contrazice insa spre binele baiatului cu problema o sa ma abtin happy sper sa isi revina si sa asculte sfatul tau macar pentru o vreme

| De3ox a răspuns:

Am nevoie de mai multe detalii. Pe ce planeta simți mai exact că ești când ai starea aceea? Este foarte important să știm.

| Costicăăă explică (pentru De3ox):

Mă simt deconectat de la realitate și parcă conectat în altă lume.
Într-un fel sunt conștient de lucrurule din jur, dar în același timp inconștient.
Parcă aș trăii într-un vis viața asta.