| ixu a întrebat:

Salut TPUI ! Am si eu o problema...de fapt o au mai multi dar cred ca niciunul ca a mea de grava.Problema mea aste ACNEEA !
Deci...am o acnee de la varsta de:-s cred ca 17 ani 17 jumate cam asa ceva.Pana la varsta aia am avut un ten IMPECABIL.De atunci am fost pe la doctorul de familie, pe la dermatologi dar...in zadar.Vreau sa va rog din suflet si din toata inima mea daca, cunoaste cineva un dermatolog bun care a mai rezolvat cazuri din astea ca al meu care numai trecea acneea si stie ca acel doctor a facut minuni il rog frumos sa mi-l recomande si mie.
Vreau sa va spun ca intre timp am implinit 20 de ani.si inca tot le am pe fata, pe spate si pe posterior >:" sad si in tot acest timp am incercat multe tratamente dar in zadar...sau poate si-a facut efectul doar cat am fost sub tratament dupa care problema mea a revenit.Pe fund am niste noduli in piele ceva mai mari, pe spate am tot niste noduli nu chiar asa mari tot in piele si cosuri la suprafata, iar pe fata am cosuri si cicatrice...noroc ca sunt putin mai brunet si mai ma salveaza putin lucrul asta.
Vreau sa va zic ca de-a lungul timpului am luat:
Antibiotic UNIDOX
Rouacutanne dar la un moment dat l-am intrerupt pentru ca nu il mai suportam...mi se crapa pielea si am avut si niste depresii si stari de anxietate foarte urate de la el ( nu il recomand nimanui. aleg cosuri si semne decat sa mai trec prin ceea ce am trecut ) NU ROUACUTANNE din inima pentru ceilalti.
Am facut infuzii cu ceaiuri de musetel si galbenele
Am folosit RETIN-A
Am fost la clinica Luxuri aestetics super tare cica NU RECOMAND NISTE HOTI ! Am intrat in cabinet docturul m-a vazut ca sunt disperat si as face orice sa imi treaca si mi-a vandut produsele lui o sticluta de Solutie Tonica o crema a carei cutie era de marimea unei monede de 50 de bani numai ca era putin mia groasa si inca o solutie care se numea Emulsie Anti Acneica.Toate acestea m-au costat 500 de ron e o mare teapa poveste lunga sunt niste hoti oricum.
Am fost la institutul cantacuzino am facut auto-vaccinul pe moment mi-au mai trecut dupa care a revenit.Acolo mi-a spus ca am un stafilococ auriu.Numai am incredere nici in ei pentru ca am mai multi prieteni comparand rezultatele lor de analize cu al meu am constatat ca cei de la institut pun acelasi rezultat peste tot ceea ce imi este greu sa cred ca aprox 10 pers pot avea acelasi microb cu acelasi numarul de bacterii si etc.deci buletinele erau identice.happy
Am folosit creme si solutii din alte tari.
Cremele de la AVENE
Am folosit Mibazon
Si multe altele de care numai imi amintesc...Ce pot face unde sa ma mai duc?
Va rog daca stie cineva vreo solutie sa imi spuna si mie.Multumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Problema ta poate avea diferite cauze,tratamentul cu antibiotice,corect se efectuiaza dupa o antibiograma,daca ti-au gasit staf aureus(mai exact ce tip?) in mod normal dupa admin corecta de antibiotic ar trebui sa iti treaca,iar daca nu a mers se poate repeta antibiograma (poate bacteria a dezvoltat rezistenta)cu alte antiobitice (sau in genere is mai multi agenti patogeni,mai multe bacterii care iti produc acneea).Mai pot exista si alte cauze,hormonale in primul rand,totusi esti adolescent,si reglarea hormonala e defectuasa,digestive(regimul alimentar),igiena riguroasa... iarasi nu cred ca cineva de aici iti va scrie o sol miraculoasa gen labe razuite de sobolan cu flori de macuc si iti va trece,asa ca sfatul meu e sa mergi din nou la doctor sa iti iei din nou probe din puroi si sa iti faca diagnosticarea din nou, gandeste te ca in afara de problema de aspect bacteriile cu timpul pot disemina si in alte locuri, iar aia e deja nasol

| LOLA33 a răspuns:

Eu stiu ca trebuie sa pui jumatate de sticla cu apa si jumatate cu spirt, pentru ca e prea puternic spirtu pentru ten.

| seby4music a răspuns:

Un prieten mi-a zis ca lui i-au trecut cosurile cu spirt, lua vata punea spirt si isi dadea mereu si de 20 de ori pe zi, termina o sticla la 0, 5 in 2 saptamani si in 2 luni i-au trecut acum nu stiu cat de bun e, adica nu l-am probat eu sa iti zic sigur 100% nu stiu poate o sa iti treaca, dar ma mir ca ti-au aparut de la 17 ani...e ciudata treaba. Sper sa iti treaca.

| Gabi_Arvinte_1990 a răspuns:

Minecraftcodes.me

| ixu explică:

Salut TPU! Cum am spus, eu am fost la Cantacuzino mi-au facut analizele si mi-au spus ca am stafilococ auriu si ca trebuie sa fac autovaccinul.Mi-au facut antibiograma dupa care mi-au scos si vaccinul personalizat.La o vreme dupa ce am terminat acest vaccin am observat ca problema nu imi trecuse si am mers la clinica privata Medlife unde mi-au facut niste analize, mai exact: Mi-au stors un cos si au luat pe un betisor de ureche puroi din el dupa care mai mi-au luat tot pe un betisor de ureche ceva din gat.Rezultat Suprizaa! Mi-au spus ca nu am stafilococ auriu...nici nu stiu ce sa mai zic... poate acum nu il mai aveam pentru ca disparuse in urma tratamentului de la cantacuzino dar daca ar fi fost asa de ce inca mai aveam cosuri?
Cum zici si tu 23partyboy multi mai mi-au spus ca poate fi o problema hormonala, am inteles ca se pot face analize in acest sens dar nu stiu unde sa ma duc la ce spital si la ce sectie.Va multumesc!