| Whemilly a întrebat:

Salut tuturor, as vrea sa slabesc cu vreo 5 kg timp de 3-4 saptamini,e posibil? Daca da, atunci vreau sa-mi recomandati ce ar trebui sa fac. Vreo dieta(EFICIENTA!),sau niste exercitii fizice(video,imagini), un orar zilnic cum ar trebui sa traiesc sanatosbig grin Cam atit ...Va multumesc mult ♥ si va pup dulce:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roliii a răspuns:

Faci sport de macar de doua ori pe saptamana si maxim patru (o zi da si o zi nu), mai reduci din dulciuri dar nu mancare mancarea e bine sa mananci moderat nici prea mult nici prea putin totusi sa nu-ti fie foame si de 3 ori pe zi, bea mai multa apa daca se poate cat mai naturala nu de la robinet, chiar de la izvor daca poti, mananca cat mai multe fructe si legume care sunt un pic mai varza si nu din magazin ca alea-s prea perfecte si nu-s naturale din pacate (sunt modificate genetic).

9 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Pentru rezultate sigure ar fi bine sa apelezi la un medic nutritionist, care pe langa faptul ca te va ajuta sa slabesti fix din grasimea in exces si nu din masa slaba (cum se intampla de multe ori cand cineva tine diete incorecte), te va invata si sa iti mentii greutatea pe care ti-o doresti, ca sa nu fii muncit in zadar.
http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Whemilly explică (pentru bursuc001):

Fata,15 ani, 158, 45 kg big grin))) Sunt dansatoare si vreau sa am o silueta "ideala"

| bursuc001 a răspuns (pentru Whemilly):

Deja eşti SUBPONDERALĂ ( prea slabă )!

Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 9 kg SUB greutatea ideală; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă vei mai slăbi, vei ajunge ANOREXICĂ :(

O zi frumoasă.

| Whemilly explică (pentru bursuc001):

Hehe mersibig grin dar eu oricum imi oresc silueta "ideala"laughing)

| bursuc001 a răspuns (pentru Whemilly):

sad

| User2 a răspuns:

Daaa,cu siguranta poti dar trebuie sa renunti la ciocolata si sa faci mult sport, abdomene, alergat si sa tii regim (salate).

| SomeBody12425356 a răspuns:

laughing Eu in goana dupa patratele am incercat cu infometarea, nu a mers, exercitii fizice, (abdomene, flotari) nu a mers, dar cardio nu am facut (alergat) si din cate am inteles transpiratia e cheia. In general e important sa nu mananci grasimi si sa faci exercitii cardio daca vrei doar sa slabesti...

| adelinazrsh a răspuns:

Buna! Eu iti spun din experienta personala ca poti slabi atat, chiar mai mult dar nu e neaparat bine. presupun ca esti adolescenta (si eu sunt) si crede-ma tot ceea ce avem nevoie la varsta asta este o altfel de perspectiva asupra noastra. Poate acum slabesti, dar peste un timp te vei reingrasa. Cel mai important e sa te iubesti asa cum esti. Esti inca copil, bucura-te de asta si mananca din toate cate ceva. O sa avem timp de la 18 ani incolo sa slabim, iar eu sunt sigura ca tu nu ai o problema de greutate care sa necesite cu adevarat slabitul. Iti spun ca stiu. Am tinut o luna o dieta si in zadar, mi-am facut chiar mai mult rau. Acum tu hotarasti! happy