| Adina19062000 a întrebat:

Buna tuturor.
Am o problema dacă ma puteți ajuta.
Am aflat ca sunt insarcinata acum doua luni, din păcate am preferat sa nu țin sarcina din cauza unor probleme de sănătate. Știu o sa ma întrebați cum s-a întâmplat, nici eu nu îmi prea pot explica caci am folosit prezervativ mereu. Dacă nu avortam copilul putea dezvolta probleme.
Am ales avortul medicamentos caci era mai sigur.
Am luat acea pastila pe 16 Decembrie si atunci mi-a venit ciclu apoi mi-a venit iar peste o luna si 2 zile adică pe 18 Ianuarie normal. A ținut vreo 3-4 zile.
M-am decis sa folosesc acel cerc anticoncepțional care se introduce înăuntru caci am aflat ca am si multe chisturi si era ca un tratament nu am ales pilula caci nu eram sigura dacă ar fi buna. L-am ținut înăuntru dar a început sa ma irite asa ca m-am decis să-l scot acum 2 zile si am decis sa nu mai facem nimic pana nu ma duc la ginecolog. Dar astăzi pe seara mi-a venit iar ciclu adică la o săptămana si câteva zile dupa ultimul ciclu. Ma puteți lămuri si pe mine va rog măcar pana ma duc la ginecolog, va rog.
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, ai spus ca ai chisturi, nu-i clar ca este de la ele ai sangerari?

Cat priveste folosinta prezervativului, daca v-ati jucat si fara prezervativ, chiar si 1 secunda, atunci a fost risc de sarcina, mai ales daca a existat o ejaculare in prealabil (de la o masturbare anterioara si baiatului i-a fost rusine sa recunoasca), dar sperma ramane intotdeauna pe teava de la ejaculare si se scurge imediat in vaginul tau, cum este reitrodus, iar daca erai in perioada fertila, sarcina s-a si produs.

| Adina19062000 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns

| sofisis a răspuns (pentru Adina19062000):

Nu ai acele sangerari de la chisturi. Ai sangerare de la faptul ca ai scos nuvaring-ul. Mancarimile le ai ori pentru ca esti alergica la ceva din el ( desi ar fi trebuit ca reactia sa fie aproape imediata dupa administrare) ori ai luat o BTS

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Pai daca ai scos nuvaring-ul, normal ca ti-a venit iar. Dar cum adica te irita? Eu il folosesc de vreo 2 ani si nici macar o data nu l-am simtit inauntru...

| Adina19062000 explică (pentru sofisis):

Începusem sa am mâncărimi
Ma prezint ori cum ginecologia si mai zis ca da este ceva să-l scot
Mulțumesc pentru răspuns