| gig96 a întrebat:

Salut tuturor. Tin sa precizez ca cel mai bun si cel mai rapid raspuns il voi premia cu vot si funda.Problema mea este lipsa de concentrare.Am incercat sa invat (sunt p clasa a 9-a) si nu am mai invatat de p a 8-a ) si de cate ori incerc sa invat imi vin in minte ganduri si ganduri.Eu mai si fumez, ocazional, na ca la liceu cu colegii.Imi puteti da ceva sfaturi? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Inlatura orice forma de distragere a atentiei din jurul copilului (tv, radio, calculator etc.) atunci cand esti implicat intr-o activitate ce necesita atentie si concentrare.Stabileste in mod clar si tare care sunt asteptarile tale de la o anumita activitate (sa fie cat mai realiste) si timpul in care trebuie facuta.Asigura-te ca te odihnesti suficient.Pe langa asta ia si vitamine.

| gig96 explică (pentru bulin):

Sunt putin cam supraponderal, sau cel putin asa consider eu am un pic de burtica asa ca daca mai iau si vitamine (vitaminele dau pofta de mancare) ajung obez...

| bulin a răspuns (pentru gig96):

Of of of, nu vei ajunge obez.

| ZoeyMe a răspuns:

Poate ai ADHD(deficit de atentie). ADHD afectează sexul masculin mai mult decât pe cel feminin si debuteza inca din copilarie.Prezinta-te la un medic inainte sa se agraveze acci la varsta ta creierul are o capacitate de memorare foarte mare si acum ti-o poti mari mai mult.

http://ro.wikipedia.org/wiki/ADHD

Dar nu te speria, poate esti tu mai distras si trebuie sa-ti gasesti un subiect care sa-ti placa pentru a invata.Succes!