| AmxMod a întrebat:

Salut umblu cu niste prieteni care fumeaza, eu nu fumez, si de multe ori mergem la un bar ca sa fumeze prietenii si stam vreo 2-3 ore ca ne luam sucuri si bem si astia fumeaza... acuma 2-3 zile ma apucat o tusa seaca, si as vrea sa stiu daca este din cauza fumului de tigara, sau sunt racit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Si una si alta.
Ar fi bine sa te eviti astfel de locuri care sunt daunatoare celor care nu fumeaza.
O mica raza la plamani si un control de rutina nu strica.
O zi bunahappy

2 răspunsuri:
| ashlee a răspuns:

In locul tau, nu as sta in compania fumatorilor cand acestia fumeaza (si e greu sa prinzi momente de repaos cand nu fumeaza), atat pentru ca nu as putea, cat si pentru ca fumatul pasiv poate dauna sanatatii.

S-ar putea sa ai doar o raceala, dar nu avem de unde sti cu siguranta. Daca tusea persista, mergi la medicul de familie.

| XDeDeX a răspuns:

Poate fii din ambele poate iti e sensibil gatul perioada asta si normal sa tusesti... dar totusi iti recomand sa mergi la medic... si eu am tusit la fel si am mers la medicul de familie si am aflat ca am pneumonie.