| tudy26 a întrebat:

Salut,un prieten de-al meu se confrunta cu o problema, la sfarsitul unora dintre relatiile sexuale accentuat pe "unora" simte cum unul din testicule i se urca in sus prezentant un sentiment de disconfort, eu cred ca prezinta simptome de hernie inghinala, nu sunt sigur dar nici nu vreau sa-l sperii degeaba... ii e teama de operatii, ....Ar putea aceasta sa fie hernie inghinala? Ar putea lua un tratament sau ceva de genul pentru a evita cutitul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai degraba are un testicul mobil, nefixat in scrot. daca este asa, trebuie vazut rapid de un urolog exista tratamente (nechirurgicale) care favorizeaza fixarea in scrot. Altfel, risca sa faca torsiune de testicul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate lua niciun tratament daca nu se stie ce are. Nu-l taie nimeni daca merge la medic sa-l consulte, sa vada care-i problema, asa ca, sfatuieste-l sa mearga la urolog!

| MedRex a răspuns:

În timpul excitației și în consecință la climax, testiculele vor fii oarecum tracționate în sus spre abdomen și în cadrul unor relații mai viguroase se poate simți o oarecare jenă. Dacă tracțiunea este pronunțată, adică urcă prea mult spre abdomen, e posibilă o altă patologie care se rezolvă la medicul urolog. Hernia inghnală e cu totul altceva.