| selena4005 a întrebat:

URGENT!
Mi-a venit pentru prima data ciclul pe 23 februarie anul acesta.
Prima luna a tinut o zi
A doua 7
Iar a 3 m-a tinut 3 zile
Luna aceasta nu mi-a venit!
E normal?
P.S. Am 14 ani!
FUNDA! 1

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andreea_Vladu_1995 a răspuns:

Nu cred ca este cazul sa te intreb daca ai factu ceva prostioare avand in vede ca ai 14 ani. Eu nici acum nu am ciclul regulat (am 19 ani). Multi facotoi pot influenta ciclul menstrual: stresul, alimentatia, schimbarea programului (spre exemplu nu te mai culci la ora la care obisnuiai sa o faci); sunt si factori hormonali: sunt 2 tipuri de hormoni ce influenteaza activitatea ovarelor. Avand in vedere ca abia ti-a venit, este foarte normal sa iti vina neregulat. Incearac sa manaci sanatos si sa duci o viata fara griji si stres (desii e cam greu). Incearac sa iti tii un calendar ar ciclului. Normal acesta are o perioada de 28 de zile dar poate varia de la 25 pana la 31 sau chiar mai mult. Stai linistita! Singura grija pe care ai putea sa ti-o faci privind acest subiect este prezenta unei sarcini (dar nu cred ca este cazul).

| selena4005 explică (pentru Andreea_Vladu_1995):

NU Doamne fereste! In nici un caz! Apropo, merci ca m-ai linistit. Nu stii cand poate sa-mi vina?

| Andreea_Vladu_1995 a răspuns (pentru selena4005):

Nu stiu cand ar putea sa iti vina. Normal intre zilele 28-30 ale ciclului. Daca ti-a venit luna trecuta pe 10 sa spunem, luna aceasta ar trebui sa vina pe 8. Evident poate sa intarzie datorita hormonilor. Exista sanse sa nu vina deloc luna aceasta( cunosc cazuri) dar nu e nimic alarmant. Este recomandat, oricum, sa se faca o vizita la ginecolog dupa prima menstruatie. Apropo, nu uita ca fiecare fata are un ciclu diferit, ce se manifeste diferit fata de alte fete.

| aculaR18 a răspuns (pentru selena4005):

Pai, ti-a raspuns Andreea foarte bine. happy si da, e normal.

5 răspunsuri:
| aculaR18 a răspuns:

Pai pana se regleaza asa o sa ti se intample, adica nu o sa-ti vina regulat si nici acelasi numar de zile. Probabil iti va veni zilele urmatoare, la inceputul lui iunie, nu stiu. Vorbeste si tu cu mama tawinking