| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,urmeaza sa sustin examenul de bacalaureat si sunt stresat mai tot timpul, iar asta imi afecteaza procesul de invatare.Ma tot gandesc ca nu o sa am timp sa termin materia de invatat, o sa iau nota mica etc.Cum as putea sa scap de stresul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| lisenka a răspuns:

Buna, eu sunt de abia clasa a XI-a, dar am trecut și eu printr-un stres, acela al simulărilor, căci m-am străduit să iau note bune. Pentru romana, am lucrat în jur de 15 variante de-a lungul vacanței de iarnă și am reușit să iau 9, 20. După părerea mea, o nota peste 8, 50 la romana este onorabilă și o poți obține. Multă atenție la compunerea de opinie, căci se pot pierde puncte foarte ușor. Subiectul care ne înfricoșează pe noi, elevii, este subiectul al III-lea. Încearcă să înveți sistematic toate operele; trebuie, însă, recunoscut faptul că nu vor fi ușor de învățat/ repetat daca nu au fost tratate cu seriozitate de-a lungul celor patru ani de liceu. Am o serie de materiale pentru romana, scrie-mi un mesaj in privat și, daca vrei, ți le voi trimite cu tot dragul. Nu ai precizat daca ești la real sau la uman, așa că nu știu ce vei da la proba specifica profilului. Cum eu sunt la real, am lucrat câteva variante (admit faptul că la matematica am lăsat-o mai moale) la matematica și am reușit să iau 7, 00. Secretul la mate este sa lucrezi, doar in modul acesta vei fi sigur pe tine. Proba a treia a profilului depinde de alegerea ta, și pentru aceea trebuie lucrat și iarăși lucrat... Ce sa zic, lasa la o parte stresul și lucrează teste. Doar învățând și stiindu-te cu lecțiile bine întipărite in cap vei reuși să scapi de stres. Într-o zi faci un test la romana, într-o zi faci o varianta la istorie/mate, in alta zi mai înveți o lecție pentru a treia disciplină și așa mai departe. Daca nu îți place să lucrezi in timpul săptămânii, in weekend poți lucra mai mult. Odihnește-te, mănâncă și gândește-te că în două luni vei scăpa și te vei bucura de vacanță happy. Nu te forța, dormi cat trebuie și tine minte că toți ceilalți au un examen de dat și că nu ești singurul stresat. Mai discuta cu colegii, prietenii, seara mai ieși și te plimbă, nu te închide în casă.
Am avut de-a lungul celor trei ani de liceu perioade, zile foarte încărcate, iar singurul mod in care o puteam scoate la capăt era scrisul programului pe foaie de hârtie și urmat macar (macar!) orientativ. Sa nu cumva sa fac ceva și să uit de altceva. Recomand, deci, întocmirea unui program și respectat. Mult succes! Nu ești singurul, mai sunt doua luni, iar daca știi ce ai de făcut nu ai cum sa nu reușești!

2 răspunsuri:
| OctavianSps a răspuns:

Invatand, odata ce esti pregatit din punct de vedere al materiei vei vedea ca stresul nu o sa mai existe si vei fi sigur pe tine.

| Daniel_Onofrei_1990 a răspuns:

Invata, iar in timpul liber incearca sa iti ocupi timpul facand sport, eu asta faceam tot timpul, multa miscare, de invatat n am invatat aproape deloc, si am luat bacul din prima. In plus, vei avea creierul oxigenat si vei putea sa te concentrezi mult mai bine. Iesi frumusel din casa si te duci la alergat, cu castile in urechi, si va fi bine! Oricum bacul este doar un examen destul de simplu, doar noi ni-l facem dificil prin gandirea noastra, creînd tot felul de scenarii(sigur nu-l voi lua, sigur va fi greu, etc). Mult succes, va fi bine!