| Keepitreal a întrebat:

Salut utilizatori TPU. Am 1, 82m inaltime si 85 kg greutate. Caut sa slabesc, dar as dori niste sfaturi despre cum sa o fac(as vrea sa ajung undeva pe la 75 kg). Momentan alerg de 3 ori pe saptamana cu pauze de o zi(folosesc acest program de alergat, http://www.coolrunning.com/engine/2/2_3/181.shtml, dar deja sunt in saptamana a 3-a si incep sa cedez, inspre finalul alergarii de 20 min abia mai rasuflu, deci nu prea am rezistenta). De asemenea vreau sa ma apuc de inot si de sala la vara, am facut sala anul trecut 2 luni(noiembrie-decembrie) si as incerca si acum, sub forma: Luni: sala, Marti:inot, Miercuri: Sala, Joi:Inot si Vineri:Sala.Cineva nu mi-a recomandat asa, deoarece e suprasolicitare. In concluzie, va rog sa imi dati niste sfaturi serioase, deoarece vreau sa profit din plin de vara asta ca sa slabesc si de ce nu, sa pun niste muschi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Sport,nu excesiv si dieta(cu toate ca nu-mi place cuvantul). Exemplu, 3 mese principale si doua suplimente. DIMINEATA:ceai fructe padure,tei,sunatoare sau iaurt,lapte degresate cu cereale neindulcite(tarate grau,porum,ovaz,orz)+bucatele fructe, ou fiert moale(se digera mai usor), cate o felie paine integrala cu tarate seminte cu o felie sunca Praga, de pui, curcan.PRANZ:supe din legume pasate,ciorbe legume,chiar acrite cu bors de tarate,gratar sau fiert din pui,curcan,peste, alaturi de legume fierte(nu cartof) sau si salate din legume(morcov+telina radacina+mar,sfecla rosie+hrean,varza alba sau rosie, salata verde+ceapa verde sau alba+ridichi rosii, rosii+castraveti+ceapa, toate stropite cu lamaie sau otet de mere cu miere). SEARA, pana in ora 19:salate amestecate cu piept pui sau peste fiert, gratariaurt degresat.Intre mese:fructe,legume crude,seminte(nuci,de floarea soarelui, dovleac, alune, fistic) nesarate, dar nu multe.Infuzie din ceai verde, 1-2 cesti pe zi, neindulcit, cu putina zeama lamaie(se asimileaza mai bine, accelereaza metabolismul) dupa primele mese, nu seara(are cofeina). Lichide 1-2 litri/zi.Pentru muschi iti trebuiesc proteine, din carne, oua, lapte.Intai slabeste si apoi pune baza muschilor.

| Maxim96 a răspuns:

Tine o dieta echilibrata si practica sportul

| CityOfSatan a răspuns:

Buna!
Nu consider ca e suprasolicitare, atata timp cat in weekend le lasi mai usor, deci ar fi 5 zile de 'munca' si 2 de relaxare, bineinteles e necesara si o dieta echilibrata!
Bafta!