| TheTiger a întrebat:

Salut.Va rog sa ma ajutati.De aseara ma doare gatu, si azi noapte pe la 4 m-am trezit cu dureri de cap, frisoane, greata si dureri de burta, dar ma durea gatu chiar mai tare.Nam mai putut sa dorm de atunci, si acum o ora am incercat sa dor dar nu puteam din cauza ca aveam frisoane.Mam culcat pe la 7:30 si m-am trezit la 8:00 ca trebuia sa merg la doctor.Am temperatura 37 cu 5, dar eu simt ca ard de parca am 41. spuneti-mi va rog cum sa scap de frisoane ca alea ma enerveaza cel mai tare.Mentionez ca nu am vomitat.Capul, burta si capul mi-a trecut, dar greata imi vine atunci cand inghit ceva.Doctoru mi-a spus ca mi greata de la gat.Va rog sa ma ajutati sa scap de frisoane si de gat va rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mary_4765 a răspuns:

Aici intervine raceala, si pentru asta trebuie sa fi atent sa ai grija pe viitor...Pentru git acest tratament pe care til scriu 100% te poate ajuta, doar daca iai de trei ori pe zi(2 zile)
-o lingura mare de miere
-o lingura mare de suc din lamaie
-si piper negru(suficient)
iai cu lingura si nu inghiti dar inceraca sa tii in git(nu te grabi)si iti promit ca totul va fi bine
Pentru frisoane
Tratamentele terapeutice se fac cu:
- Decoct din 2-3 linguri de scoarţă mărunţită de salcie la 250 ml apă clocotită; se infuzează 15-20 minute şi se beau 2-3 căni pe zi având acţiuni analgezice, sedative şi antitermice.
- Decoct de traista-ciobanului (5 g herba uscată şi mărunţită la 200 ml apă rece); se fierbe 5 minute, se lasă în repaus 15 minute şi se iau câte 3 linguri de 3 ori pe zi.
- Vin din scoarţă de salcie (40 g, uscată şi pisată, care se macerează timp de 2 săptămâni într-un litru de vin); se consumă câte 2 păhărele pe zi.
- Infuzie din amestec cu flori de soc, flori de tei, flori de trifoi roşu, frunze de mesteacăn, herba de coada-calului, isop, salvie, cimbrişor şi vindecea (în părţi egale); din amestec se iau 4 linguri rase la 2 litri apă fiartă, se infuzează 2-3 minute şi se bea câte un ceai călduţ la intervale de 3 ore, adăugând câte 2 linguri de bitter suedez la fiecare cană.
- Tinctură de echinacea (7-10 picături de 3 ori pe zi în ceai).
- Tinctură de beladonă (5-7 picături în ceai luate la orele 10 şi 16).
În folosire externă se aplică o frecţie generală pe corp cu tinctură de tuia, macerat alcoolic de ardei şi arnică (20%), macerat alcoolic de dracilă (frunze şi scoarţă).
- Baie de şezut caldă, cu temperatura în creştere progresivă timp de 1 oră, sau împachetare cu pături calde şi sticle fierbinţi aplicate pe părţile laterale ale corpului.
Sunt eficace masajele cu unguent de arnică sau orice unguent antiinflamator.

succes si sper sa fie totul bine

2 răspunsuri:
| TheTiger explică:

Multumesc, o sa incerc si sa vad daca merge.