| wrzzer123 a întrebat:

Salut,va rog spuneti cum tratezi depresia, fara ar merge la medic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se poate fara medic.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prin tutoriale Youtube

| Simpatic a răspuns:

Nu ai cum sa tratezi depresia fara medicul psihiatru, depresia fara medicamente e ca si cum ai da cu vopsea peste stratul de rugina!
De ce va feriti de medic nu stiu, nu va mananca si in plus o sa te simti mult mai bine, o sa revina lucrurile la normal pentru tine!
Multi confunda depresia ca afectiune zisa si cronica sau care revine cu un episod depresiv.
Un episod depresiv il poate avea oricine la un moment dat si acesta poate trece de la sine, cu medicamente sau cu ajutorul unui psiholog bun, pe de alta parte depresia cronica se trateaza cu medicamente, multi confunda si zic ca ajuta mersul la psiholog, ajuta dar nu vindeca depresia cronica! Nu sunt de acord nici cu faptul ca depresia cronica nu se poate vindeca sau nu poate disparea niciodata, sunt cazuri in care aceasta a fost invinsa, poate in creier sa ramana un semn ceva ca ea este acolo dar daca simptomele au disparut din punctul meu de vedere si afectiunea este incetata, deci disparuta.
Si nu vorbesc din necunostinta de cauza am discutat cu medici chestia asta.

| SingleForOne a răspuns (pentru Simpatic):

Nu sunt bani sau multi nu au acces la psihiatru, si sa mentina o rutina big grin

| Shammal a răspuns:

Nu poti trata ceva ce nu ai. Ai auzit anumite idei legate de depresie si ti le insusesti. Daca starea ta de spirit nu este una buna fa lucruri care te aduc intr-o stare linistita.
Creaza in jurul tau un mediu placut, incepand de la camera in care dormi, patul, perna, ce mananci, ce obiceiuri ai pe timpul zilei.
Starea ta naturala e o stare de bine ca sa ajungi intr-un punct de ce numesti tu depresie, iti fortezi gandurile in acea directie si alimentezi acea stare incat sa crezi ca ai "depresie".
Tratamentul e sa fi tu asa cum esti in fiecare clipa si sa faci ce simti.

| SingleForOne a răspuns:

Traiesti cum poti, citesti carti, vizionezi filme, seriale, documentare pentru a invata ceva, iti faci un hobby, inveti despre tine si despre personalitati, si despre cum sa socializezi... In general, iti faci cateva ocupatii pentru dezvoltare personala, si incetul-cu-incetul iti faci prieteni, si te deschizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa scapi fara tratament din pacate. nici cu tratament nu e sigur ca poti scapa e o boala foarte greu se tratat daca e intr-un stadiu serios. daca depresia ta e cronica, asa vei fi mereu depresiv, nu se poate vindeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul depinde de cum gandesti tu. Nu psihologul si nici psihiatrul nu te pot trata, ci doar te asculta vorbind de problemele tale. Tot tu te tratezi pe tine insuti. Iar medicamentele de depresie sunt ca marginea unei prapastii, poti oricand sa cazi in ea. Vorbeste cu oamenii dragi despre problemele tale si vorbeste mai ales cu tine. Confrunta-le, nu le evita. Invata sa-ti gasesti fericirea din lucruri reale, adevarate, de durata, nu medicamente, bautura, tigari etc