| Începătorul988 a întrebat:

Vin si eu cu o intrebare mai neobisnuita.
Oricat as manca nu ma ingras, am undeva la 1.85 si 55kg.
Am fost la diferiti medici, insa nimic. Mananc mult, mananc de multe ori pe zi, si multe kalorii.
Burtica am, dar am mainile si picioarele extrem de subtiri, si ma enerveaza uneori.
Sfaturi cum as putea sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
36 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce varsta ai sa isi calculez imc?

| Începătorul988 explică (pentru RAY):

Aptoape 19ani.

| RAY a răspuns (pentru Începătorul988):

Man chiar ca greu te vei ingrasa, ai nevoie de 3000 de calorii pentru un 1 kg pe saptamana, daca faci si sport 3220 de calorii
asta inseamna o pizza intreaga zilnic =2500 de calorii sau chiar doua, isi cumperi slanina, sunca, costita, unt de arahide

http://calorii.oneden.com/Calorii-Grasimi/

manca fructe, legume care dau pofta de mancare si du-te si baga culturism si vei arata super apoi, poti avea masa musculara nu doar grasimi

| Începătorul988 explică (pentru RAY):

Mersi. Cam de cata slanina/sunca am nevoie?

| RAY a răspuns (pentru Începătorul988):

Cam 700 de grame zilnic, vezi si de untura de porc si aia are multe calorii

| Începătorul988 explică (pentru RAY):

Sunca afumata din comert e ok? Doar pe aia pot ea o mananc. Am incercat cu jumari si mi se face greata.

| RAY a răspuns (pentru Începătorul988):

E buna si aia, bun e sa mananci de la tara, e mult mai sanatos

| Începătorul988 explică (pentru RAY):

Bunicii mei au ajuns si ei la concluzia, ca mai bine cumperi decat sa cresti

| sierra1 a răspuns:

De ce să te îngrași? Eu cred că e bine așa cum ești.

| Începătorul988 explică (pentru sierra1):

No, pai si o fata are mana mai groasa decat a mea. Nu imi e rusine, doar ca ma simt putin prost.

| Sn4k3 a răspuns:

La 1.85 si 55kg n-ai cum sa nu te ingrasi decat daca nu mananci destul. Mananca multi carbohidrati(300g+), proteine(in jur de 1, 5g/kg), calorii 2500+, grasimi 80+ si fa sala daca vrei si muschi. N-ai cum sa nu te ingrasi asa.

| Începătorul988 explică (pentru Sn4k3):

Nu vreau muschi. Vreau sa fiu putin mai gras.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Începătorul988):

Cum vrei tu. Mananca cat ti-am spus acolo minim si ai sa te ingrasi.

| Începătorul988 explică (pentru Sn4k3):

Nu prea ma prucep la ce ai zis tu... la carbohidrati, samd

| Cosmin86 a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu vrei muschi? Esti femeie sau ce? Grasimea o sa se depuna 70% pe burta... o sa ai burta mai mare si mainile/picioarele cam la fel de subtiri.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu te pricepi la citit? Ai eticheta pe produse, le mai gasesti si pe net. Si te mai miri ca nu te ingrasi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

3 mese principae la ore regulate/stricte, doua gustari intre mesele principale si ore fixe de somn, minim 7, cu mers la dormit in jur de ora 22:00. Succes

| Începătorul988 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Salut. Am mesele destul de haotice, deoarece mananc cand am timp. Cat despre somn, este imposibil, mai ales ca este vara.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu ti-am spus o solutie; tu esti acela care iei decizia.winking

| Escanor a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu trebuie sa faci asta. Trebuie sa mananci regulat, si sa dormi cat mai bine. Acest lucru se bazeaza pe faptul ca esti foarte stresat. Incearca sfatu meusi o sa-ti prinda bine

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Te poti cupla cu OLYVE, a lui POPEY-marinarul! fara un program strict de masa si odihna nu realizezi nimic-nimic. doar te poti imbolnavi! Vrajala cu "nu am timp" este in defavoarea sanatatii tale.

| Începătorul988 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Stiu ca imi fac rau sanatatii mele. Mananc rapid, si cand apuc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Începătorul988):

Solutiile nu sunt ca vaselina de la farmacie sau serviceul auto! ori vrei si poti; ori stii, dar iti este lene sa mori la adanci batraneti.winking laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calorii lichide iti trebuie tie(sucuri naturale de preferat, nu Pepsi/Fanta... lapte/iaurturi grase, bere de câteva ori pe sapt), si multi carbohidrati mananca mâncare care nu te saturã, paste carbonara cu sosuri, brânzã, cascaval...grãsimi(unt, ulei de masline, Alune, arahide). Fructe multe banane, pepene etc
Mananca unt de arahide/nutella pe pâine are foarte multe calorii.

| Raducons a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine dar eu fac mult sport, am 180cm si 59 kg
Si ma inerveaza ca am maini subtiri si imi iau tricouri cu maneci lungi ca sa acopar am facut analizele si nu am avut decat helicobacter, cred ca asta este cauza, iau tratament acum sa vad ce se intampla, trebuie sa faci analize, daca esti asigurat nu te costa altfel dai in jur de 200 lei plus 100 medicamente, deci trebuie sa faci investigatii, treaba cu burtica ma inerveaza ca desi sunt slab burtica e nu stiu de ce cred ca este si un pic de anemie.
Daca ai depresie sau te streseaza ceva mai tot timpul este o cauza de luat in calcul, deci cum stai cu stresul.

| Începătorul988 explică (pentru Raducons):

Salut. Am facut analize, si doctorita mi-a scris doar "proasta alimentatie".

| Raducons a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci mananca mai mult, eu mananc dar degeaba, numai ca la mine este un stres mare si cred ca de aia am slabit atat, si ti-am spus si tie poate ca de la psihic pleaca problema.

Răspuns utilizator avertizat
| sorin_6068 a răspuns:

Sala sau orice alta activitate ce presupune efort și mănâncă proteine

| Începătorul988 explică (pentru sorin_6068):

Activitate ce depune efort o fac seara, cand mai ies ocazional cu bicicleta, cand nu am ce face pe acasa. Aproximativ 40/60min.

| Ioana_Nicoleta_1997_WKSP a răspuns:

Incearca sa mai iei calciu, vitamine de obicei astea tr ajută si la sanatate ai sa te ingrasi dar incearca cu sala ..am prieteni care erau spabanogi si inalti si fara forme si au inceout sa faca sala si arata mult mai ok

| Începătorul988 explică (pentru Ioana_Nicoleta_1997_WKSP):

Am raspuns si mai sus. Nu am timpul necesar pentru a ma duce la sala. Cat despre vitamine, am luat ceva timp, dar le-am abandonat vazand ca nu au nici-un efect, si am incercat sa le iau din alimente, mai mult lapte, oua, cartofi.
Nu mi se pare normal sa fiu asa slab, avand in vedere ca mananc foarte mult fast-food.

| ANIHILATOR a răspuns:

Iti trebuie multe calori si sa faci putin sport

| Escanor a răspuns:

Mananca regulat 3-4 mese pe zi dimineata, dupa amiaza si seara. Aici poate depinde si de varsta pe care o ai daca ai intre 14-18 ani poate fi din cauza cresterii. Eu am 18 ani si am inceput recent sa pun pe mine. Sper ca ti-am fost de ajutor

| Începătorul988 explică (pentru Escanor):

Am mentionat, am aproape 19ani.