| florin926481f a întrebat:

Salut, vin si eu cu o problema.
In primul rand sunt baiat si am 16 ani, de ceva timp nu e vorba de ani am o durere de spate, de exemplu ma trezesc fara nici o durere, fac efort dar nu ma doare nimic dar daca ma pun pe pat pe burta nu foarte mult, cand ma ridic ma doare spatele ca si cum m-ar tine ceva, nu e o durere insuportabila dar nici foarte usoara, durere care in maxim 5 min trece si e totul normal.Nu stiu ce poate sa fie, dar fac multi km cu bicicleta si nu ma doare spatele etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poziția pe care o avem stand pe scaun la birou si in fata calculatorului ne deformează coloana chiar daca nu simțim asta prin durere.La fel si munca in gradina sau din gospodărie.Atunci când ne așezam pe burta coloana se curbează in sens invers decât atunci când muncim, si astfel își revine la forma normala, dar de data asta cu putina durere, care după câteva minute dispare. Este chiar indicat sa facem acest lucru după o zi de munca pentru a ajuta coloana sa - si revină. Altfel de la o zi la alta ea se curbează ajungand in cele din urma sa se observe si sa nu își mai revină nici chiar atunci când te așezi pe burta. E un exercițiu bun. Practica- l zilnic!

| florin926481f explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu am nici cea mai dreapta pozitie a coloanei, nu stau prea drept...
Mersi de raspuns dar daca imi indrept postura si stau in fiecare zi pe pe burta in timp cand ma voi ridica va disparea durerea?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru florin926481f):

Sa stai mai mult timp in poziția pe burta pana când îți simți tot trupul relaxat. Chiar daca nu din primele zile, dar continuând coloana își va revenii la poziția normala. Dar trebuie continuat deoarece noi zilnic ne deformam coloana prin poziția pe care o adoptam la munca sau in fata calculatorului.Ar trebui sa fim atenți atât cat putem sa luam o poziție adecvata la locul de munca fie ca e la birou sau munca fizica.Eu mergeam in stațiune pentru coloana si dureri de spate pentru ca lucram la birou, dar mult mai mult m-a ajutat acest exercițiu de a sta pe burta pana când îmi trecea durerea si ma simțeam relaxata.

3 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Probabil e un junghi sau un carcel, ar putea sa fie din lipsa de calciu, nu cred ca e nimic grav, roaga pe cineva sa te maseze pe spate, poate stai incordat sau faci efort fizic prea mare, nu cred ca nimic grav, si eu mai patesc uneori, dar daca problema persista mai mult timp, ar trebui sa te duci la un specialist si sa discuti