| Dem0N a întrebat:

Vreau daca se poate un raspuns de la cei specializati in domeniu sau cei trecuti prin asta. Fac sala din luna Martie. Am acumulat 15 sedinte momentan. Am o mica MARE problema. Eu in principiu vreau sa slabesc. Dar la sala fac greutati(piept-biceps-spate*pe asta ma axez*)...Am impresia ca tot ceea ce slabesc prin alergari pun la loc la sala... Intentia mea nu este sa pun pe mine ci doar sa scap. Nu vreau sa pierd nici prea multa masa musculara dar nici sa raman "gras" Am reusit sa slabesc de la 107 kg pana la 99kg in aceasta luna dar incep sa stachez aici. grasimea nu prea o vad ducandu-se si am impesia ca gresesc. Ar trebui sa fac o pauza cu sala si sa ma apuc serios de Cardio iar dupa ce ma vad la greutatea ideala sa ma reapuc? Mi se pare ca le fac pe amandoua deodata si nu iese nimic bun. Orice sfat e bine venit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiMC a răspuns:

Poti consuma si 2.000 calori-2.500 aparand rezultate bune/foarte bune. Consuma carbohidrati la prima masa, la cea dinainte si dupa antrenament. Proteinele sunt indicate la fiecare masa deoarece au un rol foarte important in slabire si mentinerea masei musculare. Evita pe cat posibil consumul de: bauturi acidulate, dulciuri, fast food, unele tipuri de grasimi, mancaruri procesate... Poti face antrenament de forta iar dupa cardio ( incearca sa faci antrenamentul de cardio cat mai intens).

13 răspunsuri:
| CristiMC a răspuns:

Salut. Ce alimentatie ai?

| Dem0N explică (pentru CristiMC):

La inceput recunosc am facut o greseala si am taiat prea brusc din alimentatie. De la 3000-4000 de calorii la 1000. In saptamana aia am vazut ca slabesc cu adevarat si mi s-a parut ciudat asa ca am ajuns sa mi calculez macronutrientii si sa ajung la 1700 calorii zilnic(80 proteine 220 carbo hidrati si 40 grasimi) cam asa. Am renuntat la multe si inca renunt dar nu vad rezultatele pe care le vreau...Stiu ca nu apar peste noapte dar totusi...

| CristiMC a răspuns (pentru Dem0N):

Proteinele,glucidele si lipidele sunt nutrenti, iar macronutrienti sunt mineralele. Ai multi carbohidrati! Incearca sa ai proteinele aproepe duble fata de nivelul carbohidratilor. Ce grasimi consumi? In ce fel ai mesele structurate? Inaltimea si greutatea?

| CristiMC a răspuns (pentru Dem0N):

Tu trebuie sa faci deficit caloric( sa arzi mai multe calori decat consumi). Alimentatia este cea mai importanta si trebuie sa.i acorzi cea mai mare atentie!

| Dem0N explică (pentru CristiMC):

Pai nu mananc dimineata. Iau prima masa la 12:00 iar urmatoarea la 20:00. 1.82 greutatea actuala 99kg. Grasimi de tot felul dar in cantitati foarte reduse si cat mai natural posibil.

| Dem0N explică (pentru CristiMC):

Imi poti da un exemplu de alimentatie intr-o zi sa zicem?

| CristiMC a răspuns (pentru Dem0N):

Si tu din doua mese iti ei cele 4000calori?

| CristiMC a răspuns (pentru Dem0N):

Alimentatia se face dupa anumite criteri. Pana sa incepi deita de slabire, ai idee cate calorii consuma.i? Cu ce te ocupi in restul zilei?

| Dem0N explică (pentru CristiMC):

Am spus cu aproximatie peste 4000 fiindca atunci mancam extrem de nesanatos. Mult prost si fara rost. Si predomina sedentarismul. Am avut o perioada cand m-am apucat de Dansuri si s-a remarcat o slabire apoi dupa ce m-am lasat s-a pus la loc chiar mai mult. Acum vreau o schimbare definitiva. Momentan reusesc sa mananc chiar mai putin de 1700 calorii si surprinzator senzatia de foame a disparut. Adica, mananc doar fiindca trebuie si nu mai simt nevoia.

| Dem0N explică (pentru CristiMC):

Cu tot cu snacks-uri sucuri si faptul ca mancam excesiv de mult da.

| CristiMC a răspuns (pentru CristiMC):

Incearca sa consumi ~300 g proteine, ~150 g carbohidrati si ~100 g lipide, legume si fructe. Incearca sa ei un supliment pentru arderea grasimii sa accentuiezi procesul.

| Dem0N explică (pentru CristiMC):

Are ceva daca incep cu cardio si continui cu forta? Cu o pauza de..sa zicem 1 ora?

| CristiMC a răspuns (pentru Dem0N):

Procedeaza invers. Mai intai forta si apoi cardio.