| Yohei a întrebat:

Salut! Vreau sa incep sa slabesc putin, nu sunt foarte gras, doar ca vreau sa-mi subtiez putin fata, sa scap de acea ''gusa'' si de surplusul de grasime. Dar, sunt departe de oras, asa ca nu pot merge des la sala, e cam greu cu naveta de la tara la oras, de unde sunt eu. Ce m-ati sfatui sa mananc? Si cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Uite poti de exemplu sa tii cont de sfaturile tipului acesta : https://www.youtube.com/watch?v=7nN1iCzw2Yw

dieta de bun simt zice el,este chiar simpatic :)

tine cont de ce spune domnul din acel clip, zice bine!

as adauga eu (desi a cam spus el ce trebuie) ca ai nevoie de o dieta saraca in calorii (deficit caloric), miscare cat mai multa, odihna, si sa renunti la alimente care ingrasa si/sau nocive : paine multa, fainoase, ciocolata, fast food, sucuri cu zahar din comert!
poti sa faci miscare in lipsa mersului la sala si/sau faci un sport si mergand pur si simplu pe jos cel putin 30 de minute zilnic!
desi conceptul de sport si miscare implica mai mult decat mersul pe jos, insa are si mersul avantajele sale te asigur!

| Lupică27 a răspuns:

S-a discutat problema asta pe aici de n ori. Intri in deficit caloric, ti post intermitent si faci calisthenics acasa, nu ai nevoie de sala sa slabesti sau sa faci muschi.

| KovacsB a răspuns:

Tot la mancare te gandesti?

| MihaiMB a răspuns (pentru KovacsB):

Dacă vrea să slăbească, asta nu înseamnă că trebuie să se înfometeze.

| JuliaJulia5 a răspuns:

Căutați pe net calcutor pentru caloriile necesare corpului dvs. De acolo scădeți câteva sute de calorii zilnice, pentru a fi în deficit caloric. Nu prea mult însă, pentru a nu da un șoc corpului. De ex eu am nevoie de 2000kcal pe zi și mănânc 1600kcal. Proteina la fiecare masa, carbohidrați sănătoși tip făinoase integrale, cartof dulce, grăsimi bune: ulei de măsline, avocado, nuci... Omega 3 și 6 din pește: somon, macrou, ton. Iaurt grecesc cu puțină grăsime, cat mai multe fructe și legume! Cu cât e mai colorata farfuria, cu atât corpul primește mai mulți nutrienți! Jumătate de farfurie trebuie să conțină legume, un sfert proteina, un sfert carbohidrați și un tip de grăsime sănătoasă.