| HEDONE a întrebat:

Salut, vreau să mă duc la dentist, dar îmi este frică sad. Am o carie care mă tot supără, este chiar între cei doi dinți din fată și arată urât și vreau să scap de ea. Întrebarea mea este, trebuie să îmi facă anestezie pentru a curăța locul? O să doară? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DennisW a răspuns:

Daca nu te doare, probabil ca nu va fi nevoie de anestezie nici la lucru. Si nu ar avea de ce sa te doara nici la curatat, atata timp cat nu a ajuns la nerv.
Daca "te supara" inseamna ca iti da dureri, posibil sa fie nevoie de anestezie daca e cazul de scos nervul. Altfel nu.

| JackR a răspuns:

Din fotografia de profil pare ca esti ditamai barbatul, cum adica ti-e frica de dentist?!
Dincolo de asta, de obicei pentru interventiile care necesita obturari de canale, reconstructie sau plombari, se face o anestezie usoara. Acum depinde si de medic. Te sfatuiesc sa iti faci curaj, sa te duci la un consult si sa discutii cu medicul ce si cum trebuie facut. Dupa aceea, decizi.