| andrei5el7zbb a întrebat:

Salut,vreau să pun o întrebare referitoare la certificatul verde...
Eu am un test covid-19 și vreau să știu dacă pot face testul acasă și să primesc certificatul verde sau trebuie neapărat să fac testul la o clinică/dispensar.Am peste 14 ani. DAU FUNDĂ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Certificatul se genereaza dintr-o baza de date. Trebuie sa fii inregistrat in sistem (vaccinat sau testat de ei), ca sa poti scoate certificatul verde.

3 răspunsuri:
| doareu876345 a răspuns:

Trebuie sa faci vaccinul. apoi îți vei completa datele pe un site pe care ți l vor da ei (certificate covid).
ATENTIE
certificatul va apărea chiar și a 2 a zi, dar va fi verde d abia după 10 zile de la injecție. dacă te duci în Mall spre exemplu in a 3 a zi după vaccin nu te vor primi fiindcă certificatul este rosu și nu verde.
sănătate!

| andrei5el7zbb explică (pentru doareu876345):

Nu neapărat. Poți face testul și dacă iese negativ pur și simplu treci datele pe site și gata, ai certificat verde.

| suntserios a răspuns (pentru andrei5el7zbb):

Ce vrajeli pe tine.
Certificatul verde pe baza de test se genereaza doar daca esti inregistrat la un centru de testare acreditat. Nu cu teste facute acasa