| anonim_4396 a întrebat:

Vreu si eu o dieta pentru a slabi, dar care sa nu excluda carnea, lactatea etc. Ce cantitate de mancare sa manac dimineata, in cursul zilei si seara. Vreau sa contina si fructe, dar sa nu fie sofisticata. Multumesc! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Buna!
Incearca dieta dukan, e cea mai buna dieta de acum.
Numai bine!happy

| betty678 a răspuns (pentru MadRaven):

Asa este zonzoniika mama a slabit 15 kg cu ajutorul dietei dukan

8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa apelezi la ajutorul unui medic nutritionist: http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

| 1Q a răspuns:

Intra aici ca ai o dieta care nu exclude toate astea si te ajuta sa slabesti sa faci si muschi, functioneaza
http://www.bodybuilding.com/......intro.html

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Dimineata: 1 sau 2 oua fierte, 1 felie de paine neagra cu dulceata/miere, o cana de ceai verde neindulcit (sau cu miere).
Gustare: 1 mar/1 banana
Pranz: Friptura + salata
Gustare: o salata de fructe sau de legume
Seara: un iaurt dietetic (sau facut in casa).
Nu conteaza ce mananci atata timp cat nu faci abuz si faci suficient sport.
Si sa bei multa apa!happy
Bafta!

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Nu mânca multă mâncare, în special pâinea. Și nu mânca seara.
Și nu începe direct așa... ușor, treptat.

| mihaelaalol a răspuns:

Pai:
de dimineata:fructe, legume, lactate, multa apa inainte de masa si dupa
la pranz:piept de pui cu salata
seara:un iaurt, ceai/lapte

sper ca te-am ajutat!
funda?!

| Hikarie a răspuns:

Acum ceva vreme am tinut o dieta bazata doar pe numarul de calorii.
Mananci orice pana la un anumit numar de calorii (de exemplu 1.000 calorii).
Poti manca absolut orice dar pe cat se poate exclude painea, prajelile si dulciurile.
Pentru mine a fost super ok. M-am simtit foarte bine si nici nu a trebuit sa cheltuiesc multi bani.