| Ionjutz a întrebat:

Salutare...acum ceva timp ( 2-3 saptamani ) mi-a aparut pe o alunita de pe obraz un cos. Nu l-am deranjat cu nimic cu toate ca il mai atingeam din cand in cand. Ei bine,astazi, fara a observa,a disparut si s-a rupt si alunita, dar nu toata. Nu a curs deloc sange sau alte chestii din astea, doar putin rosu a ramas acolo. E ceva grav?

Mersi de raspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costis a răspuns:

Cred ca e mai bine pulbere Baneocin. E bine sa nu mai iriti cu nimic, s-o lasi sa se inchida singura. Am zis de pansament mai mult pentru frig, e important daca e deja iritata. Trebuie s-o urmaresti daca se inroseste sau apare ceva nou (astea sunt semnele de malignizare). Eu mi-am scos una de pe spate, agatata de maieu, in 2009. Daca esti intr-un oras mai marisor sigur este chirurgie plastica (la spital urgente sau cabinet particular) sau vreun dermatolog care face excizii. E mai sigur decat cauterizare. Nu e de speriat, insa trebuie urmarita.

5 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Unele se pot maligniza. Pune niste pulbere Baneocin, poate se cicatrizeaza. Daca se extinde roseata din jur, sau apar formatiuni noi, fuga mare la un medic de chirurgie plastica. Poti sa treci si pe la un dermatolog. Pana atunci e bine sa o protejezi cu ceva pansament steril, mai ales ca e si frig.

| Ionjutz explică (pentru costis):

Dar nu este risc de cancer cum se tot spune sau alte chestii din astea, nu? Si daca pun un pansament cu spirt, e bine?

| Ionjutz explică (pentru costis):

Nu am nicio problema cu ea....alunita mea e in piele, nu e iesita din corp, si nici macar nu a aparut ceva nou. Este exact ca inainte. Multumesc pentru ajutor.

| costis a răspuns (pentru Ionjutz):

Cred ca e mai bine pulbere Baneocin. E bine sa nu mai iriti cu nimic, s-o lasi sa se inchida singura. Am zis de pansament mai mult pentru frig, e important daca e deja iritata. Trebuie s-o urmaresti daca se inroseste sau apare ceva nou (astea sunt semnele de malignizare). Eu mi-am scos una de pe spate, agatata de maieu, in 2009. Daca esti intr-un oras mai marisor sigur este chirurgie plastica (la spital urgente sau cabinet particular) sau vreun dermatolog care face excizii. E mai sigur decat cauterizare. Nu e de speriat, insa trebuie urmarita.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Trebuie sa fi foarte atent cu alunițele pentru ca așa cum știi si tu pot produce cancer.
Îți recomand când iți mai apare un cos sa cauți ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.
Pui pe un bețișor de ureche câteva picături si dai pe cos, o sa il usuce foarte repede.
La mine funcționează mereu si iți recomand cu încredere.

| Ionjutz explică (pentru Gabriela_Mihaela_1990):

Asta functioneaza daca dau pe cosuri? Nu imi vor mai aparea cosuri pe fata? Da-mi te rog mai multe detalii, cat timp sa il aplic si pretul